Wersja do druku

Udostępnij

W najbliższych dniach w Gdańsku i Sopocie odbędą się trzy taneczne premiery. 13 i 14 grudnia Sopocki Teatr Tańca, na scenie Teatru na plaży pokaże swój najnowszy spektakl tab’ Nowy początek w choreografii i reżyserii Joanny Czajkowskiej. 14 i 15 grudnia w Trójmiejskim Punkcie Tanecznym w Klubie Żak zaprezentują się Anna Piotrowska z młodymi artystkami – Anną Zglenicką, Magdaleną Kowalą, Joanną Woźną i Natalią Murawską. Pokażą Solo na cztery kaski i stracony czas. 16 grudnia ostatnia z premier – Echo Anny Steller, które zobaczyć będzie można w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.  

 

 

Sopocki Teatr Tańca tab’ Nowy początek

 

13 i 14 grudnia, godz. 19.00

Sopot: Teatr na plaży, aleja Franciszka Mamuszki 2

 

Natura materialna tab’ to w psychologii sufich określenie na sumę zdolności psychicznych, z którymi przychodzimy na świat, a zatem głównie uwarunkowania odziedziczone po rodzicach i związane z przebiegiem ciąży. Cechy natury materialnej wywierają znaczący, ale nie jedyny wpływ na rozwój człowieka. Następne etapy według tej koncepcji to Nafs, Serce, Duch, Świadomość Wewnętrzna oraz Najgłębsza Wewnętrzna Świadomość. Tab’ jest zatem punktem startu w rozwoju każdej jednostki. W spektaklu Sopockiego Teatru Tańca, pełni tę samą rolę – wyjścia do opowieści, czy raczej filozoficzno-fizycznych rozważań o rozwoju świadomości człowieka. Autorka koncepcji spektaklu, pracując nad scenariuszem, zintegrowała ze sobą zachodnie i wschodnie systemy filozoficzno-psychologiczne. I tak, obok konceptu sufich, dużą inspiracją była piramida potrzeb Maslowa, czy system czakr – sieci energetycznych ośrodków w ciele, które są skorelowane zarówno z narządami (warstwa fizyczna ciała), jak i sferą psychiczną i duchową człowieka. Inspiracją była także tradycja hawajska huna.

 

Wizualnym uzupełnieniem wydarzenia będą obrazy, związanej z Sopotem niemal całe życie, Gertrudy Kuziemskiej-Wilczopolskiej, które uruchomi wizualnie Katarzyna Teresa Turowska.

 

więcej informacji

 

 

Anna Piotrowska Solo na cztery kaski i stracony czas

 

14 i 15 grudnia, godz. 19.00 

Gdansk: Klub Żak, aleja Grunwaldzka 195/197

 

Absurdalne założenia: kask minus strata daje nam solo. Solo i strata są sumą kasku, a strata stanowi różnicę liczby kasków do solo

Czas jest policzony sumą kichnięć. Trwanie w nieustannych zaległościach mnie do siebie. Pytam się dzisiaj ja z wczoraj, czyli z jutra do dziś. Jestem, byłam, będę, ale wciąż i tak jestem. Stracony czas. Marnotrawstwo. Bez zastanowienia i odnalezionej odpowiedzi. Do widzenia. Już nigdy. Brak chęci dowiadywania się. Nie ubrana w słowa, naga, życie transparentne, w ciężarze satysfakcji. Życie – przypadek rozpisany na zdarzenia. Poza pomiędzy czasem nie pamiętam dlaczego tu jestem. Czy się straciłam i zatraciłam? Prawdopodobieństwo opowiadanych historii. Kim jestem w tożsamości przez szereg zachodzących przemian. Ja Matka, Ja Ojciec, Ja Córka, Ja Syn.

 

Sen nie przestrzenią poza czasową – jest. Czas nie istnieje. Co to oznacza dla poszukiwań cielesnych? Wątpliwości skończone – automatyzm domysłów. Unikanie prawdy niewygodnej w konkretach, w tempie, działaniu w przestrzeni. Ucieczka w trójdzielnej akcji. 

Anna Piotrowska

 

więcej informacji

 

 

Anna Steller Echo

 

16 grudnia, godz. 19.00 

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, plac Zdrojowy 2

 

Echo to spektakl Anny Steller, kierowany fascynacją, współzależnością, badaniem relacji między jednostką a kolektywem. Solo multiplikuje się, tworząc różne światy i abstrakcyjne narracje, które odbijają się echem, czasem przenikając się nawzajem, czasem wykluczając, pozostawiając nas jedynie ze szczątkami tego co materialne i realne.

 

Rozpoznaję to środowisko. Znajome dźwięki rezonują w uszach, przeszywają tkanki w ciele. Poruszenia transformują pustkę w coraz bardziej oswojone terytorium. Obserwuję powoli topniejący świat i pozwalam ciału zostawić w nim swoje odbicie. Ten krajobraz nie należy już do mnie, jest surrealistyczną krainą z gasnącymi gwiazdami i sączącym się czasem. Pozostawione luźno skrawki wchłaniam i wpuszczam w mój obieg pozwalając im rozszczepić się w niewidoczną sieć.

Anna Steller

 

więcej informacji

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close