Grono laureatów Nagród ZAiKS-u powiększyło się 20 kwietnia o kolejnych twórców i twórczynie oraz osoby realnie wspierające polską kulturę. Jak powiedział podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Miłosz Bembinow, prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, to ogromny zaszczyt móc uhonorować tak znamienitych twórców oraz twórczynie, i tak wyjątkowych ludzi. W tym roku w gronie laureatek i laureatów znalazły się Aleksandra Bożek-Muszyńska i Hanna Bylka-Kanecka, współtwórczynie kolektywu Holobiont, za twórczość dla dzieci. 

Wersja do druku

Udostępnij

Uroczystość wręczenia Nagród ZAiKS-u jak co roku zbiegła się ze światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. To nie przypadek, bo to właśnie Stowarzyszenie Autorów ZAiKS od ponad 100 lat stoi na straży ochrony praw autorskich i dbałości, by wszyscy twórcy byli godnie wynagradzani za swoją pracę.

Nagrody ZAiKS-u to wyróżnienia szczególne, bo przyznawane przez twórców dla twórców, za ich wyjątkowy wkład w rozwój najważniejszych dziedzin artystycznych, ale też za zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia.

O kolektywie:

Kolektyw Holobiont powstał w 2017 roku. Tworzą go performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska, teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka oraz producentka i menadżerka Karolina Wycisk. Obszarem zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Łącząc taniec eksperymentalny, sztuki wizualne i muzykę, artystki tworzą spektakle interaktywne i prowadzą warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi. Wszystkie prace kolektywu opierają się na założeniu, że każda osoba uczestnicząca w spektaklu – niezależnie od wieku i doświadczenia – może być pełni kompetentną/kompetentnym odbiorczynią/odbiorcą sztuki. Obserwując twórcze i różnorodne zaangażowanie widzów, artystki badają możliwości pogłębiania długotrwałych relacji poprzez sztukę.

Na dziecięcej scenie tańca zadebiutowały spektaklem interaktywnym DOoKOŁA (2017, Art Stations Foundation, Poznań). Kolejne prace kolektywu to Księżycowo (2018, Teatr Ochoty, Warszawa), _on_line__ (2018, Art Stations Foundation, Poznań), Gdzie kształty mają szyje (2019, Centrum Sztuki Dziecka, Poznań), Mój ogon i ja (2021, Teatr Polski w Poznaniu, spektakl był współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach projektu PolandDances / Rezydencje choreograficzne, współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Mój ogon i ja wszedł do programu Polskiej Platformy Tańca 2024.

Prace kolektywu Holobiont były prezentowane na najważniejszych wydarzeniach i festiwalach promujących sztukę dziecięcą w Polsce, m.in. Sztuka Szuka Malucha, Malta Festival, Krakowski Festiwal Tańca, Scena Tańca Studio, Mała Platforma Tańca 2019, Małe Warszawskie Spotkania Teatralne, Festiwal Teatralna Karuzela, Festiwal Korczaka, Materia i Foremka oraz Biennale Sztuki dla Dziecka, Festiwal Najmłodszych, w programach Teatr Polska 2020 Instytutu Teatralnego, Scena dla Tańca 2022, Polska Sieć Tańca 2022 i PolandDances – Tournée 2022 Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, a także w Czechach i Niemczech.

Więcej: www.holobiont.pl

O artystkach:

Hanna Bylka-Kanecka – teatrolożka, choreografka, mama, współzałożycielka kolektywu Holobiont. Opiekunka merytoryczna programu Roztańczone Rodziny (www.roztanczonerodziny.pl). Laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce, stypendium MKiDN, stypendium Alternatywnej Akademii Tańca 2016 i 2017 oraz stypendium Erasmus. Publikowała między innymi w „Kulturze Współczesnej” i „Didaskaliach”. Jej zainteresowania twórcze i badawcze krążą wokół tematu polityczności, refleksji posthumanistycznej i psychoanalitycznej oraz praktyk somatycznych. Ukończyła kurs Choreografia w Centrum organizowany przez Centrum w Ruchu oraz intensywny berliński kurs performansu i choreografii SMASH. Obecnie dokształca się w zakresie ruchowej pracy z dziećmi w berlińskiej Somatische Akademie. Członkini zarządu Young Dance Network.

W 2023 roku dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzyła interaktywne solo Somatulki, kierowane do dzieci w przedszkolach.

Więcej: www.hannabylkakanecka.com

Aleksandra Bożek-Muszyńska – improwizatorka, choreografka, performerka, instruktorka tańca współczesnego, współzałożycielka kolektywu Holobiont. Od ponad dekady prowadzi zajęcia z improwizacji, gimnastykę dla seniorów oraz tworzy autorskie choreografie i jest aktywna na polskiej scenie tańca i performansu. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2015–2017, realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Intensive Course w School for New Dance Development w Amsterdamie oraz beneficjentka programu Global Practice Sharing w Movement Research w Nowym Jorku. Absolwentka kursu choreografii eksperymentalnej II organizowanego przez warszawskie Centrum w Ruchu. W 2022 roku ukończyła kilkumiesięczny kurs Body-Mind Centering® organizowany przez Somatische Akademie w Berlinie. Zdobywczyni wielu nagród w konkursach choreograficznych i tanecznych. Jest twórczynią kilkunastu autorskich choreografii, jej prace były prezentowane m. in. w Berlinie, Budapeszcie, Filadelfii, Nowym Jorku, Warszawie i Wiedniu.

Więcej: www.olabomu.com

Na zdjęciu: Aleksandra Bożek-Muszyńska i Miłosz Bembinow, wręczenie nagród ZAIKS-u 2024, fot. Karpati & Zarewicz

Na zdjęciu: Hanka Bylka-Kanecka i Miłosz Bembinow, wręczenie nagród ZAIKS-u 2024, fot. Karpati & Zarewicz

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close