Wersja do druku

Udostępnij

Mamy bardzo dobrą wiadomość! Wśród zwycięzców II Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off” znaleźli się dobrze znani Naszym Czytelnikom twórcy tańca. 15 czerwca 2019 roku jury w składzie: Katarzyna Chmielewska, Jacek Hałas, Katarzyna Knychalska, Dariusz Kosiński i Anna Zubrzycki ogłosiło werdykt.

 

Trzy równorzędne Nagrody dla laureatów Konkursu otrzymali:

 

Dominik Więcek i Michał Przybyła za spektakl Bromance,

Stowarzyszenie Sztuka Nowa za spektakl Pompa funebris,

Warszawskie Towarzystwo Sceniczne i Teatr Chorea za stworzony we współpracy spektakl Tragedia Jana.

 

Nagrodę główną w Konkursie otrzymała Dominika Feiglewicz z zespołem za spektakl Wojna w niebie.

 

Wszystkim Nagrodzonym Twórcom serdecznie gratulujemy!

 

Bardzo nas cieszy, że zarówno organizatorzy, jak i jury wśród wielu ciekawych propozycji teatru niezależnego dostrzegli właśnie teatr tańca. Również w tegorocznej pięcioosobowej Komisji „The Best Off” znalazła się uznana polska tancerka i choreografka Katarzyna Chmielewska, związana z Teatrem Dada von Bzdülöw, a wśród laureatów zeszłorocznej edycji także pojawili się twórcy szeroko rozumianej sztuki tańca – nagrodzono spektakl Matryca (Prześwit 1/8) Pawła Grali oraz My/Wy Krakowskiego Teatru Tańca.

 

Wojna w niebie, która w tym roku zdobyła Nagrodę główną, to spektakl tworzony przez osoby niesłyszące, niedosłyszące i słyszące. Jego scenariusz powstał na podstawie utworu Josepha Chaikina, autora który z powodu afazji został wykluczony ze społeczeństwa, a mimo to nadal tworzył – co okazało się jego terapią i drogą do zdrowia. Fakt, że jurorzy właśnie ten spektakl uznali za najlepszą premierę offową i że Dominika Feiglewicz z zespołem wyruszy w tournée po Polsce przypomina – chyba nam wszystkim – że teatr nadal może być przestrzenią poruszającego doświadczenia, miejscem, w którym spotykają się różne światy, w którym przekraczamy granice – niezrozumienia i lęku – które po prostu łączy.

 

Spektakl Bromance, który otrzymał Nagrodę dla laureatów stworzony przez Michała Przybyłę i Dominika Więcka (koncepcja, choreografia, reżyseria i wykonanie), Annę Królicę (opracowanie dramaturgiczne), Przemka Degórskiego (muzyka), a wyprodukowany przez Scenę Roboczą w Poznaniu w ramach konkursu rezydencyjnego Nowa Generacja  będzie można zobaczyć podczas tegorocznej Malta Festival, 23 czerwca o godz. 18.00 (właśnie na Scenie Roboczej w Poznaniu). Nagrodzona równorzędnie Pompa funebris Stowarzyszenia Sztuka Nowa, z dramaturgią i reżyserią Kasi Pol oraz Dawida Żakowskiego, będzie z kolei prezentowana pod koniec roku, o czym będziemy jeszcze informować.

 

The Best Off to powstały w 2017 roku  i pierwszy w historii polskiego offu  ogólnopolski konkurs przyznający nagrodę najlepszym premierom teatru niezależnego. Nagrodą dla zwycięzcy jest m.in. rekomendacja do tournée po pięciu dużych instytucjonalnych scenach w kraju. Konkurs przebiega w trzech etapach: najpierw spektakle są zgłaszane wraz z pełnym nagraniem i opisem, w drugim etapie jurorzy po obejrzeniu wszystkich nagrań wybierają spektakle do etapu trzeciego, a następnie, w terminach umówionych z teatrami, jury ogląda wybrane spektakle na żywo i z nich wyłania zwycięzcę.

 

Konkurs jest organizowany przez czasopismo „nietak!t” (wydawane przez Fundację Teatr Nie-Taki) portal teatralny.pl oraz partnerskie sceny repertuarowe: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Cricoteka w Krakowie. Oprócz stymulowania rozwoju teatru offowego i wspierania eksploatacji spektakli, dodatkową korzyścią, jaką przynosi „The Best Off” jest poszerzanie dokumentacji polskiego offu, a także tworzenie sieci scen instytucjonalnych, które ten rodzaj teatru wspierają, co może owocować w przyszłości kolejnymi projektami na styku offu i instytucji.

 

the best off_logo (oryginał)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close