W tym roku Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ma przyjemność być patronem magazynu „Taniec”. Najnowszy numer zawiera liczne wywiady, recenzje i relacje, tekst o roli partnerki w tańcu towarzyskim, historyczny tekst o repertuarze Polskiego Baletu Reprezentacyjnego oraz drugą część z cyklu „Ciało na scenie”.

Wersja do druku

Udostępnij

Szczególnie polecamy rozmowę pt. Taniec w Polsce powinien zachować różnorodność. Jest to wywiad Marty Seredyńskiej z Karolem Urbańskim – zastępcą dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem magazynu „Taniec”: http://www.irk.org.pl/taniec/.

W najnowszym numerze:

KULTURA

Cykl: Ciało na scenie. Czy nagość na „scenie” to wynalazek współczesności? cz. 2 – Małgorzata Skusa

WYWIAD

Taniec w Polsce powinien zachować różnorodność – z Karolem Urbańskim, zastępcą dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca rozmawia Marta Seredyńska

Tworzenie więzi – z Lucyną Zwolińską rozmawia Magdalena Jagiełło-Kmieciak

Przyszłość nie jest dziś pewna – z Włodzimierzem Kaczkowskim rozmawia Marta Seredyńska

RECENZJE

Balet „Don Kichot” pod czeskim nadzorem – Elżbieta Pastecka

Maestria duetów – Ewa Kretkowska

Wampir w zalotach czyli historia Draculi na nowo odczytana – Elżbieta Pastecka

RELACJA

Taniec w przestrzeni miejskiej – Festiwal Kalejdoskop 2022 – Marta Seredyńska

FELIETON

Portret kobiety w tańcu towarzyskim – Julia Wójcicka

HISTORIA

Utracone dziedzictwo – repertuar Polskiego Baletu Reprezentacyjnego – Ewa Kretkowska

***

Magazyn „Taniec” wychodził w latach 1974–1994 początkowo jako rocznik, a następnie kwartalnik. Zainicjowany i prowadzony przez Pawła Chynowskiego wydawany był przez Polski Teatr Tańca – Balet Poznański, następnie przez Teatr Wielki – Operę Narodową (1992–1994). Po długiej przerwie, w 2008 roku ukazał się jeden numer na płycie CD nakładem prywatnym. Potem znowu krytycy i teoretycy tańca musieli długo czekać na pismo poświęcone tylko sztuce tańca. W roku 2014 grupa młodych krytyków i teoretyków tańca zebrała się, by wskrzesić ideę pisma. W roku 2016 wydawcą magazynu „Taniec” została fundacja Instytut Rozwoju Kultury, która wydała już 15 numerów. Fundacja IRK współpracuje przy różnych wydarzeniach z liczącymi się w kraju instytucjami, teatrami i festiwalami, m.in. Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, Centrum edukacji Artystycznej, Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Polską Siecią Tańca, Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Nova w Bydgoszczy, Opera na Zamku w Szczecinie, festiwalem „Ciało/Umysł” i Baletem Cracovia Danza.

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close