Klejnoty, arcydzieło George’a Balanchine’a w wykonaniu zespołu baletowego z Teatru Bolszoj, ponownie można oglądać w kinach. 23 stycznia pokaz będzie transmitowany na żywo z Moskwy. Kolejne pokazy dostępne w retransmisji.

Wersja do druku

Udostępnij

Powstałe w 1967 roku Klejnoty to sztandarowy przykład baletu neoklasycznego. Balanchine, amerykański choreograf gruzińskiego pochodzenia, założyciel słynnego zespołu New York City Ballet, stworzył przedstawienie bez fabuły; pokazał w nim różne oblicza tańca klasycznego, przyrównując je do różnych kamieni szlachetnych.

Szmaragdy symbolizują pełną romantyzmu francuską szkołę tańca, rubiny – przesiąkniętą tradycją musicalową szkołę amerykańską, diamenty – skupiającą się na czystej wirtuozerii wykonania klasyczną szkołę rosyjską.

Balanchine na pomysł stworzenia Klejnotów wpadł podobno podczas oglądania pełnych przepychu wystaw sklepów jubilerskich przy nowojorskiej Piątej Alei.

Choreografia: George Balanchine
Dyrygent: Paweł Sorokin
Prowadzenie transmisji: Katerina Nowikowa
Reżyseria: Isabelle Julien
Obsada:
Jewgenija Obrazcowa
Anastazja Denisowa
Iwan Aleksiejew
Klim Efimow
Jelizewieta Kokorewa
Dmitrij Smilewski
Antonina Chapkina
Swietłana Zacharowa
Jacopo Tissi

Bilety do kupienia na stronie nazywowkinach.pl, która automatycznie wskaże Wam pokazy w Waszej okolicy. Miejsce pokazów (miasto i okolice) można wybrać w prawym górnym rogu strony, w zakładce „Miejsce pokazów”.


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close