Z przykrością informujemy o tym, że nie żyje Jacek Szczytowski. Przypominamy najważniejsze fakty z życia tego artysty.

Wersja do druku

Udostępnij

W 1983 roku Jacek Szczytowski ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Poznaniu.

W latach 1983–1983 pracował jako tancerz w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Od roku 1990 do 1991 był zatrudniony na stanowisku tancerza w Teatrze Wielkim w Warszawie. Następnie, w latach 1991–1997, przebywał za granicą.

Z kolei od roku 1997 do 1998 był zatrudniony na stanowisku koryfeja baletu w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Natomiast w latach 1999–2000 pracował jako koryfej baletu w Operze i Operetce w Szczecinie (Opera na Zamku w Szczecinie).

Do najważniejszych ról artysty należą partie w Skrzypku na dachu Jerry’ego Bocka (choreografia: Borys Slovak, reżyseria: Jan Maciejowski, 14 stycznia 1984, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu), Wacława/ Przyjaciela Wacława w Fontannie Bachczysaraju Borysa Asafiewa (asystenci choreografa: Eleonora Panek-Dondajewska, Artur Romanienko; reżyseria: Julamey Scott, Jurij Papko; 2 czerwca 1984, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu), Penteusza w Śmierci w Wenecji Benjamina Brittena (choreografia: Emil Wesołowski, reżyseria: Ryszard  Peryt; 17 stycznia 1987, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu), Tancerza w masce w Czarnej masce Krzysztofa Pendereckiego (reżyseria: Ryszard  Peryt; 25 października 1987, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu), partia solowa w Kurtynie w górę! (choreografia, reżyseria: Mirosław Różalski, 9 czerwca 1990, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu) i Espady w Don Kichot Ludwiga Minkusa (choreografia i reżyseria: Andrzej Glegolski; 1 grudnia 1990, Teatr Wielki w Warszawie).

1 kwietnia 2023 roku artysta został pochowany na cmentarzu w rodzinnym Głogowie.


Bibliografia:

Hasło „Jacek Szczytowski” [w:] Encyklopedia teatru polskiego, on-line: https://encyklopediateatru.pl/osoby/22309/jacek-szczytowski [dostęp: 04.04.2023].

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close