Wersja do druku

Udostępnij

 22 kwietnia 2018 odeszła w wieku 67 lat dr. Linda Almar Caldwell, choreografka, profesor na Wydziale Tańca Texas Woman’s University w Denton, USA, certyfikowana analityczka ruchu (Laban Movement Studies), przez wiele lat związana z polskim środowiskiem tańca współczesnego.

 

Urodzona w 1950 roku w Filadelfii, ukończyła studia magisterskie na Wydziale Tańca na  University of Wisconsin w Madison. Była zawodową tancerką i choreografką związaną z macierzystą uczelnią a także z University of Alabama oraz z Columbia College w Karolinie Południowej. Jako choreograf była rezydentką w Joseph Chaikin Open Theatre w San Francisco, uczestniczyła w konferencjach DANCE 2050 oraz współtworzyła World Dance Alliance, była redaktorką „Journal of Emerging Dance Scholarship”.  

 

Linda Caldwell prowadziła gościnnie zajęcia w Teatrze Tańca Kontrast Jacka Tomasika w 1986 roku. Stała się mentorką Iwony Olszowskiej, zainicjowała jej wyjazd studyjny do USA w 1990 roku. We współpracy z nią powstały prace solowe Olszowskiej Piekło czy niebo, której premiera odbyła się w Santa Fe w Nowym Meksyku, oraz Inercja życia (1995) i Obraz moich myśli. Współpracowała ze Śląskim Teatrem Tańca.

 

Po 1990 roku przyjeżdżała do Krakowa ze studentami z University of Alabama i pracowała z tancerzami Eksperymentalnego Studia Tańca EST. W 1993 stworzyła choreografię Solo dla dwóch dla Iwony Olszowskiej i Marty Pietruszki. Dwukrotnie prowadziła warsztaty dla tancerzy z całej Polski. W 1995 roku odbyła się wymiana pomiędzy EST a University of Alabama, Iwona Olszowska zrealizowała ze studentami swój spektakl Tancerki Degas, który był grany na ich uczelni. Linda Caldwell pisała o polskim tańcu współczesnym w artykule Poland’s New Horizons in Contemporary Dance („Slavic and East European Performance”, tom 18 nr 1 w 1998).

 

W 2002 roku uzyskała tytuł doktora na Texas Woman’s University, jej praca doktorska pod tytułem Contemporary dance in Poland: a play of paradox in seven acts dotyczyła praktyk tańca współczesnego w Polsce i powstała na podstawie wywiadów z polskimi tancerzami oraz choreografami.

 

Od 2005 roku wykładała na TWU, gdzie odegrała kluczową rolę w tworzeniu studiów doktoranckich na Wydziale Tańca, pozwalających doktorantom łączyć je z pracą zawodową w dziedzinie tańca.

 

W środę 16 maja 2018 o godzinie 18.00 odbędzie się ceremonia poświęcona pamięci Lindy Caldwell w Little Chapel in the Woods na Texas Woman’s University.

 

***

 

Za opracowanie noty biograficznej Lindy Caldwell dziękujemy Iwonie Olszowskiej i Soni Nieśpiałowskiej-Owczarek.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close