Wersja do druku

Udostępnij

Ze smutkiem zawiadamiamy o nagłym odejściu w wieku 52 lat Romana Arndta, historyka tańca z Instytutu Tańca Współczesnego Uniwersytetu Sztuk Folkwang w Essen.

 

Roman Arndt studiował taniec, pedagogikę tańca, literaturoznawstwo, teatrologię oraz notację ruchu Rudolfa Labana (kinetografię) w Niemczech i w Polsce. Był znany jako autorytet w zakresie tańca współczesnego nie tylko w środowisku naukowym, ale również – artystycznym i pedagogicznym. Odegrał olbrzymią rolę w integracji środowiska tańca współczesnego.

 

W Instytucie Tańca Współczesnego na Uniwersytecie Sztuk Folkwang w Essen odpowiadał za dział historii tańca, archiwum tańca, a także organizację toku studiów i kontakty międzynarodowe. Naukowo zajmował się takimi projektami jak: Powrót do tradycji – polski taniec epoki modernizmu (Kraków) i Taniec na emigracji (Wiedeń). Jego obecne przedsięwzięcie naukowe poświęcone było osobistym wspomnieniom uczennic Wydziału Tańca Folkwang z lat 1956-1968. Ponadto Arndt intensywnie zajmował się tworzeniem metody nauczania historii tańca dla tancerek. Uczestniczył w panelu KörperWissen (Wiedza ciała) oraz był jednym z autorów książki do ćwiczeń 3. Bienalle Tanzausbildung we Frankfurcie, poświęconego kształceniu w zakresie tańca.

 

Jako doradca naukowy pracował dla ogólnokształcącej szkoły średniej  Gymnasium Essen-Werden (pomagał określić warunki nauczania tańca na szczeblu szkół średnich), dla instytucji administracji samorządowej, zajmującej się szkolnictwem – Instytutu Szkoły i Dalszego Kształcenia w Soest, jak również – dla Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

 

Ponadto Roman Arndt samodzielnie organizował lub uczestniczył jako doradca w wielu kulturalnych wydarzeniach, m.in. międzynarodowych targach tańca Tanzmesse NRW (od 1997 roku), kongresie Zdobywać wiedzę o tańcu na Akademii Sztuk w Berlinie (2001) oraz wystawie Krokodyl w Jeziorze łabędzim – taniec w Niemczech od 1945 roku do współczesności na Akademii Sztuk w Berlinie (2003).

 

Był gościem konferencji Dziedzictwo Piny Bausch podczas jubileuszowej X edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł w Warszawie (2011). Podczas konferencji wygłosił wystąpienie Etiologia sfery pragnień. O występowaniu uczuć w Teatrze Tańca Piny Bausch oraz poprowadził dyskusję panelową. Trzy lata później był członkiem Rady Naukowej konferencji O roli tańca w nauczaniu interdyscyplinarnym. Reżyser. Aktor, organizowanej na Akademii Teatralnej im Aleksandra Zelwerowicza  (październik 2015).

 

Romana Arndta będzie brakować nie tylko wielu dawnym i obecnym studentom, którzy na jego pomoc mogli zawsze liczyć, ale też ogromnej części środowiska tanecznego – wszystkim ludziom, dla których był on ważnym współpracownikiem i przyjacielem, zawsze wspierającym taniec.

 

 

 

 

Opracowano głównie w oparciu o tekst dostępny pod linkiem:

www.tanznetz.de/blog/27579/plotzlich-gegangen

(tłumaczenie z języka niemeickiego: Matylda Małecka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close