Wersja do druku

Udostępnij

W 1998 roku Thomas Plischke stworzył taneczne solo jako projekt dyplomowy kończący jego studia w P.A.R.T.S. (Performing Arts Research and Training Studios w Brukseli) – Fleur (Anemone). W tym samym czasie Kattrin Deufert w trakcie kończenia doktoratu na Freie Universität w Berlinie napisała tekst Mit Europy, osobisty i emocjonalny dziennik podróży pomiędzy Brukselą i Berlinem. Obie prace uchwyciły ulotny moment stanu emocjonalnego końca studiów – kiedy już nie jest się studentem, a jeszcze nie profesjonalistą. 16 lat później deufer&plischke wykładają na uniwersytetach kształcąc wielu studentów. W projekcie Niemandszeit odwrócili role wykładowców, twórców i studentów: wydobyli z archiwum swoje prace dyplomowe, by dać je studentom – to oni stają się wykładowcami i mentorami. Dla deufert & plischke projekt nie powstał w celu odtworzenia i rekonstrukcji prac dyplomowych, ale po to by ponownie samemu stać się studentem i performerem pracującym nad swoją pracą pod kierunkiem studentów.

 

Przez kilka miesięcy pracy nad projektem studenci przeformułowali i rozszerzyli obie prace korzystając z materiałów z kronik, własnych doświadczeń i wspomnień z okresu pomiędzy rokiem 1998 i dzisiaj – wypełnionym wojną w Iraku, historycznymi zamachami z 11 września, kryzysem finansowym, Arabską Wiosną Ludów, Facebookiem, Google, NSA… Zdjęcia i teksty z tego czasu zostały zebrane jako inspiracja, by nadać nowy kontekst oryginalnym projektom. Studenci stworzyli nowy scenariusz i ruch sceniczny, który wykonali deufert & plischke z udziałem widzów.

 

Witamy w Niemandszeit! Nie należy on ani do nas, ani do Ciebie, ani do nikogo! Przyjdź i spędź ten czas z nami! Teatr dla nas jest zawsze bezczasowy i nie kontrolowany przez reżysera, twórców, czy widownię – wszyscy muszą się w niego zaangażować! – zapowiadają twórcy.

 

Prezentacje projektu odbędą się w Polsce dwukrotnie – 21 czerwca o godz. 20.00 w Nowym Teatrze w Warszawie (ul. Madalińskiego 10/16) oraz 23 czerwca o godz. 20.00 w Poznaniu w ramach cyklu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie (Stary Browar, Słodownia +2). Bezpośrednio przez inauguracją tegorocznej odsłony deufert & plischke poprowadzili również coaching dla tancerzy i choreografów w ramach Alternatywnej Akademii Tańca 2016. Natomiast pokaz w Warszawie odbywa się w ramach obchodów 25. rocznicy podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską i Niemcami oraz 25 rocznica zawarcia umowy partnerskiej między Berlinem i Warszawą.

 

Koncepcja/Wykonanie: deufert & plischke

Choreografia i tekst performatywny: Rosalind Goldberg, Ana Laura Lozza, Lee Meir, Miriam Jakob, Flavio Ribeiro, Kareth Schaffer przy współpracy Valda Setterfield

Kierownictwo produkcji: Barbara Greiner

Wyprodukowane przez deufert&plischke i Tanzfabrik Berlin e.V.

 

Przy wsparciu Europejskiej Sieci APAP – Performing Europe.

Koprodukcja: bit teatergarasjen, Bergen, Kunstencentrum Buda, Kortrijk, tqw Vienna

Wsparcie: Berlin Senate Cultural Affairs Department

 

 

Wydarzenie odbywa się w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. www.goethe.de/swietujemy 

 

25 lat dobrego sąsiedztwa logo (miniaturka)

 

 

Logo Goethe Institut (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close