Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na finał pierwszego sezonu projektu Performing Europe 2020. Na 12 grudnia o godz. 19.00 zaplanowano polską premierę Aurory Alessandro Sciarroniego – nowego spektaklu włoskiego choreografa Alessandro Sciarroniego, tegorocznego laureata europejskiej nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne. Premierze towarzyszą otwarte warsztaty z goalballu i pokaz filmu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

 

Performing Europe 2020 to czteroletni, międzynarodowy projekt realizowany jednocześnie w 10 krajach Europy oraz w Libanie, zwracający uwagę na teatr jako główne miejsce spotkań i wymiany doświadczeń, dzięki wprowadzeniu nowych modeli prezentacji i projektów skupiających się na sztuce. Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na ostatnie wydarzenia w ramach pierwszej edycji przedsięwzięcia.

 

Aurora to trzecia część trylogii Will you still love me tomorrow? – projektu, który bada pojęcia odporności, napięcia i koncentracji.  Jej autorem jest Alessandro Sciarroni, włoski performer, choreograf i reżyser, którego prace prezentowane były na festiwalach tańca i teatru, w muzeach i galeriach sztuki w ponad 20 krajach, w tym także w Polsce.

 

– Po znakomitym przyjęciu przez widownię Festiwalu Ciało/Umysł w 2014 roku drugiej części trylogii „Will you still love me tomorrow?”, Alessandro Sciarroni powraca do Warszawy – mówi Edyta Kozak, kurator projektu, prezeska Fundacji Ciało/Umysł. – W „Aurorze” publiczność weźmie udział w prawdziwym meczu goalballu, zrekonstruowanym na scenie oraz wykonywanym przez niewidomych i niedowidzących sportowców. Przenosząc w przestrzeń Nowego Teatru autentyczne aktywności, artysta sprowokuje refleksje na temat upływającego czasu, sportu i niepełnosprawności – mówi.

 

Goalball to mieszanka piłki ręcznej i piłki nożnej. Zawodnicy rywalizują w dwóch drużynach, po trzech graczy. Ich celem jest skierowanie piłki z dzwoneczkiem do specjalnych bramek. Atakujący mogą korzystać tylko z rąk, podczas gdy obrońcy – z całego ciała, by chronić pole bramkowe. Wszyscy aktorzy-sportowcy noszą maski, dzięki temu niewidomi i niedowidzący mają równe szanse.

 

Ta niezwykła dyscyplina umożliwiła Alessandro Sciarroniemu stworzenie dramaturgicznej struktury, która opiera się zarówno na tworzeniu mocnych obrazów, jak i obiegu dźwięków – mówi Edyta Kozak. – Fakt, że gracze nie widzą, w połączeniu z fascynacją powszechnie nieznanym sportem, angażuje publiczność, wzbudzając w niej empatię. Odczucie to osiąga punkt kulminacyjny w połowie meczu, kiedy światło stopniowo przyćmiewa, zatapiając publiczność w ciemności – dodaje.

 

Po spektaklu widzowie wezmą udział w pokazie filmu dokumentalnego Cosimo Terlizziego Aurora – a creative proces. Reżyser podgląda z kamerą powstawanie przełamującej konwencje Aurory. Śledzi proces twórczy, rozmawia z choreografem Alessandro Sciarronim i z wykonawcami: niewidomymi sportowcami, którzy zamienili boisko na scenę, by odkrywać nieznane przestrzenie sztuki.

 

W przeddzień spektaklu i pokazu filmu, w poniedziałek 11 grudnia  w godzinach wieczornych (godz. 19.00-22.00) twórcy spektaklu zaproszą wszystkich chętnych na otwarte warsztaty z techniki gry w goalball. Obowiązują zapisy (bow@cialoumysl.pl).

 

W PERFORMING EUROPE 2020 bierze udział 36 artystów ze Starego Kontynentu i Świata Arabskiego. – Różnią ich doświadczenie, estetyka, stosowane praktyki i techniki, kontekst, w jakim pracują oraz moment kariery, w którym się znajdują. Łączy zaś zainteresowanie rzeczywistością społeczną i polityczną, chęć przeniesienia tych doświadczeń na scenę – mówi Edyta Kozak. W grupie wybranych artystów znalazło się czterech polskich twórców: Wojtek Blecharz, Marta Górnicka, Ramona Nagabczyńska, Karol Tymiński.W pierwszym sezonie polska publiczność mogła zobaczyć Body-Operę Wojtka Blecharza, To dance Christiny Ciupke, a także uczestniczyć w warsztatach work in progress Ramony Nagabczyńskiej do spektaklu More/Morus (Więcej). We foyer Nowego Teatru działał też Kiosk w Ruchu – interaktywna instalacja artystyczna, która skłaniała do stawiania pytań i szukania odpowiedzi na temat znaczenia tańca i jego miejsca we współczesnej kulturze.

 

Na wydarzenia pierwszego sezonu PERFORMING EUROPE 2020 wstęp jest wolny. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie Nowego Teatru (ul. Madalińskiego 10/16).

 

Harmonogram:

 

Otwarte warsztaty dla widzów z techniki gry w goalball

11 grudnia, godz. 19.00-22.00 – Nowy Teatr, duża scena

Zapisy: bow@cialoumysl.pl

 

Aurora –  spektakl Alessandro Sciarroniego

12 grudnia, godz. 19.00-20.00 – Nowy Teatr, duża scena

 

Aurora – a creative process – pokaz filmu Cosimo Terlizziego

12 grudnia, godz. 20.00-20.50 – Nowy Teatr, foyer

 

Projekt PERFORMING EUROPE sezon 1.

Kurator: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator: Nowy Teatr

Patronat medialny: TVP Kultura, Radio Dla Ciebie, Aktivist, Taniecpolska.pl, Warszawa.pl, Mowianamiescie.pl

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project), Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa

Narodowego.

 

Więcej informacji o wydarzeniach realizowanych w ramach Performing Europe 2020 na stronie: www.cialoumysl.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close