25 stycznia 2023 roku w siedzibie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca odbyło się posiedzenie komisji konkursowej opiniującej wnioski złożone do programu Białe plamy – muzyka i taniec
w edycji 2022/23.  Do programu zgłoszono 36 wniosków, wszystkie poprawne formalnie. Wyłoniono 12 projektów badawczych, wśród których znalazły się trzy dotyczące tańca. Publikujemy szczegółowe informacje.

Wersja do druku

Udostępnij

W skład komisji rekomendującej dyrekcji Instytutu projekty do dofinansowania weszli przedstawiciele środowiska akademickiego oraz reprezentant Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Pełny skład: dr hab. Jolanta Guzy-Pasiak, dr Weronika Grozdew-Kołacińska, dr Juliusz Grzybowski i Brygida Błaszczyk-Podhajska.

Zgodnie z regulaminem programu, p.o. Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – Lech Dzierżanowski, kierując się rekomendacją komisji, podjął ostateczną decyzję o dofinansowaniu 12 projektów badawczych, w tym 3 na temat tańca:

Ciało otwarte – energetyczna mapa człowieka tańczącego – Joanna Czajkowska
kwota dofinansowania – 8 000 zł

Taniec na ekranie. Film tańca w Polsce od II poł. XX wieku – Regina Lissowska-Postaremczak
kwota dofinansowania – 9 000 zł

Katarzyna Gdaniec – praktyka taneczna, pedagogiczna i choreograficzna
– Katarzyna Słoboda
kwota dofinansowania – 10 000 zł

Laureatkom serdecznie gratulujemy!

Wybrane do dofinansowania projekty dotyczą:

– mało zbadanych lub zaniedbanych obszarów wiedzy o szeroko pojętej polskiej kulturze  tanecznej;

– badań nad nieopisanymi dotąd w ogóle lub opisanymi wycinkowo zjawiskami w polskiej kulturze tanecznej, a także obszarów rozpoczętych badań wymagających kontynuacji;

– dokumentacji, opracowania i interpretacji źródeł trudno dostępnych, rozproszonych, mało znanych lub niewystarczająco zbadanych.

Badania obejmują szeroki zakres problematyki i różne epoki od XVIII wieku po współczesność, oraz różnorodne gatunki twórczości. Wśród dofinansowanych prac znalazły się dwa projekty zgodne z priorytetami badawczymi programu w edycji 2022/23.

Więcej o programie: https://nimit.pl/dzialalnosc/muzyczne-biale-plamy/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close