1 lutego 2024 roku w siedzibie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca odbyło się posiedzenie komisji konkursowej opiniującej wnioski złożone do programu Białe plamy – muzyka i taniec w edycji 2023/24. Do programu zgłoszono 48 wniosków. Wyłoniono 14 projektów badawczych, wśród których znalazły się trzy dotyczące tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

Do programu zgłoszono 48 wniosków aplikacyjnych. W skład komisji ekspertów rekomendującej dyrekcji Instytutu projekty do dofinansowania weszli przedstawiciele środowiska akademickiego. Skład komisji:

prof. dr hab. Magdalena Dziadek
dr Mariusz Gradowski
dr hab. Iwona Lindstedt, prof. UW
prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech
dr Łukasz Smoluch
prof. dr hab. Ewa Wycichowska

Zgodnie z regulaminem programu, Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – Paula Lis-Sołoducha, kierując się rekomendacją komisji, podjęła ostateczną decyzję o dofinansowaniu 14 projektów badawczych, w tym trzech dotyczących tańca:

Wypełnienie luki w polskiej historii tańca, dotyczącej losów artystek i artystów Baletu Polskiego (Polskiego Baletu Reprezentacyjnego), po wybuchu II wojny światowej […] – Jadwiga Ignaczak
kwota dofinansowania – 10 000 zł

Ocena ryzyka dysfunkcji ruchu tancerzy na podstawie biomechanicznych badań postawy ciała w wybranych pozycjach baletowych – Joanna Gorwa, Robert Michnik, Katarzyna Nowakowska-Lipiec
kwota dofinansowania – 18 000 zł

Polskie dziedzictwo taneczne i pedagogiczne w pracy Tadeusza Morozowicza w Kuritibie, w Brazylii w XX wieku – Marianna Jasionowska
kwota dofinansowania – 10 000 zł

Wszystkim laureatkom i laureatom serdecznie gratulujemy!


Wybrane do dofinansowania projekty dotyczą:

– mało zbadanych lub zaniedbanych obszarów wiedzy o szeroko pojętej polskiej kulturze muzycznej i tanecznej;

– badań nad nieopisanymi dotąd w ogóle lub opisanymi wycinkowo zjawiskami w polskiej kulturze muzycznej i tanecznej, a także obszarów rozpoczętych badań wymagających kontynuacji;

– dokumentacji, opracowania i interpretacji źródeł trudno dostępnych, rozproszonych, mało znanych lub niewystarczająco zbadanych.

Badania obejmują szeroki zakres problematyki i różne epoki od XVIII wieku po współczesność, oraz różnorodne gatunki twórczości. Wśród dofinansowanych prac znalazło się pięć projektów zgodnych z priorytetami badawczym programu w edycji 2023/24.

Więcej o programie: Białe plamy – muzyka i taniec – NIMiT

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close