W odpowiedzi na potrzebę ciągłego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności przez instruktorów i choreografów tańca ludowego Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przygotował propozycję warsztatów dotyczących folkloru tanecznego Krakowiaków Zachodnich oraz różnych scenicznych form krakowiaka.

Wersja do druku

Udostępnij

Program MISTRZ TAŃCA ma na celu rozwój warsztatu metodycznego i wykonawczego uczestników, a także zainspirowanie do twórczych poszukiwań w kontekście aktualnych koncepcji w pedagogice tańca, edukacji kulturalnej oraz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Istotna jest także integracja i sieciowanie kadr zespołów folklorystycznych, umożliwienie wymiany doświadczeń oraz wyrównanie szans w dostępie do form podnoszenia kwalifikacji w zawodzie instruktora i choreografa tańca ludowego lub polskich tańców narodowych. Szkolenie dla Instruktorów Tańca Ludowego odpowiada na wybrane potrzeby środowiska instruktorów zespołów folklorystycznych w zakresie rozwoju i aktualizacji ich kwalifikacji i kompetencji zawodowych, jakie zostały wyartykułowane w zgłoszeniach do “Ogólnopolskiej Bazy Zespołów Folklorystycznych” tworzonej od tego roku przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca – mówi Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora NIMiT.

Warsztaty otwarte są dla osób zajmujących się tańcem ludowym i tradycyjnym, prowadzących własne warsztaty, zespoły taneczne, współpracujących z różnymi grupami tanecznymi w roli pedagoga tańca lub choreografa. Program ma na celu zainspirowanie doświadczonych i początkujących liderów zespołów folklorystycznych do twórczego podejścia do dziedzictwa tanecznego, a także przyczynić się do promocji lokalnych kultur i różnorodności regionalnej oraz etnicznej Polski przez pryzmat tradycji tanecznych.   

W programie znajdą się zarówno zajęcia taneczne, jak i teoretyczne. Warsztaty będą skupione na tańcach Krakowiaków Zachodnich, a więc grupy etnograficznej zamieszkującej najbliższe okolice Krakowa i wsie z zachodniej części dawnej ziemi krakowskiej, żyjącej po obu stronach Wisły i jej dopływów. Uczestnicy sięgną zatem do źródeł krakowskiego folkloru i tańca, który na przestrzeni wieków stał się jednym z tańców narodowych, przybierając różne odsłony sceniczne i pozasceniczne.  Wykłady natomiast będą dotyczyć: strojów oraz tradycji Krakowiaków Zachodnich, historii oraz ewolucji krakowiaka, a także współczesnych praktyk ochrony dziedzictwa tanecznego w kontekście konwencji UNESCO. Zaproszeni wykładowcy i prowadzący to specjaliści w swoich dziedzinach: dr hab. Tomasz Nowak, dr Joanna Dziadowiec-Greganić, Anna Palczewska-Gryszun, Patryk Rutkowski oraz Marek Harbaczewski.  

Nabór na warsztaty potrwa do 30 kwietnia do godziny 23:59:59, a zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną poprzez formularz.  Udział w szkoleniu jest bezpłatny, NIMiT zapewnia uczestnikom posiłki oraz noclegi. Osoby zakwalifikowane do udziału w szkoleniu zostaną o tym poinformowane do 20 maja. Szczegółowe warunki naboru oraz udziału opisane są w regulaminie.  

Formularz i regulamin dostępne na stronie NIMiT:MISTRZ TAŃCA Warsztaty dla Instruktorów Tańca Ludowego, Edycja I/2024 – NIMiT

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close