Wersja do druku

Udostępnij

W ramach wydarzenia Koniec lata na Jazdowie, organizowanego w sobotę 29 sierpnia przez Instytut Teatralny, odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej No place for… Marty Ankiersztejn – fotografki tańca i wieloletniej współpracowniczki Instytutu Muzyki i Tańca. Kuratorką wystawy jest Jadwiga Majewska, a będzie można ją oglądać przez kolejne trzy miesiące. W październiku wystawie towarzyszyć będą działania performatywne z udziałem bohaterów cyklu. Wernisaż zaplanowany jest o godz. 16.00.

 

O wystawie:

 

Projekt No place for… opowiada o artystkach i artystach zajmujących się sztuką tańca w Warszawie i Berlinie. Te dwa miasta – często porównywane do siebie – mienią się kontrastami. Oferują bardzo wiele, ale nie każdemu i nie bezinteresownie.
Co to znaczy być polskim tancerzem na emigracji? Jak się czuje wyedukowany
za granicą polski tancerz powracający do kraju? Jak odnaleźć się w systemie?
Jak walczyć o swój status? Czy artysta móże mieć rodzinę?

 

Życie na freelansie w świecie sztuki to bezustanna walka o widoczność.
Nie performujesz, nie aplikujesz, nie informujesz… nie ma cię.
Nie ma miejsca na przeciętność. Musisz być jakiś, musisz szukać, zaskakiwać, podejmować trudne tematy i mierzyć się z nimi. Jesteś swoim menedżerem, piarowcem, producentem, coachem. Zamknięty w czterech ścianach wypracowujesz strategie przetrwania, produkujesz jakości, kreujesz siebie. Na pulpicie komputera kolekcjonujesz osiągnięcia, marzenia, plany. Wszystkie work in progress
i to be continued...

 

Pokój. Mieszkanie. Berlin. Warszawa.

 

Portretuję 16 tancerzy, choreografów, twórczynie i performerki w ich bezpiecznych strefach. Tu wracają z dalekich podróży, mają swoje ulubione kawiarnie i parki,
tu są ich przyjaciele. Tu jest miejsce na zbierane przez lata książki, plakaty, wspomnienia. Tu jest dom.

 

Wejdź, poczuj się jak u siebie.

 

Kuratorka wystawy: Jadwiga Majewska

 

 

Marta Ankiersz­­tejn – fotografka niezależna specjalizująca się w fotografii tańca.  W swoim dorobku ma cztery indywidualne wystawy poświęcone tej sztuce. Znalazła się wśród 14 wyróżniających się fotografów tańca zaprezentowanych w albumie Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca pod redakcją Anny Królicy (Centrum Sztuki Mościce, Tarnów 2017). Jest wielokrotną laureatką konkursów dedykowanych fotografii tańca, a także finalistką Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny. Sfotografowała blisko 300 spektakli prezentowanych podczas Sceny Tańca Studio oraz Centrum Sztuki Tańca w latach 2016-2019. Spotkać ją można na najważniejszych festiwalach i przeglądach tańca w Polsce, takich jak Ciało/Umysł, Polska Platforma Tańca, Kalejdoskop czy Rozdroże. Współpracuje z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie. Fotografia daje jej wolność.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close