Wersja do druku

Udostępnij

W ostatnim czasie w Polsce ukazały się dwie publikacje na temat tańca Balet romantyczny w grafice. The Romantic Ballet in Prints Jana Stanisława Witkiewicza, wydany przez Iskry oraz Rytmy i kroki Afryki pod redakcją Wiesny Mond-Kozłowskiej (Wydawnictwo WAM, Akademia Ignatianum). Pierwsza to album gromadzący 126 dziewiętnastowiecznych grafik pokazujących balet romantyczny, balety i tańce wówczas powstałe, przede wszystkim zaś artystów, zarówno tych bardzo sławnych jak i mniej znanych. Grafiki służą tu jako świadectwo ówczesnego tańca, jedyny zapis na jego temat w tamtym okresie. Książka wydana została w wersji polsko-angielskieji zawiera również informacje o tancerzach i przedstawieniach. Właścicielem prezentowanej kolekcji jest pisarz i felietonista Jan Stanisław Witkiewicz, który od 1978 roku publikował w miesięcznikach i tygodnikach kulturalnych. W 1981 roku osiadł w Szwajcarii. Jest autorem kilkunastu książek (m.in. Balet w Polsce, Rozmowa z Witoldem Grucą).

Druga publikacja to bogato ilustrowany tom zbiorowy, a zarazem pierwsza na polskim rynku księgarskim książka z dziedziny antropologii i estetyki tańca afrykańskiego. Współautorami monografii są wybitni afrykaniści badający taniec podczas badań terenowych w Afryce.

Więcej informacji o książkach:

http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,64427,Rytmy-i-kroki-afryki.htm

http://www.iskry.com.pl/tytul/5356

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close