Wersja do druku

Udostępnij

Podczas otwarcia zeszłorocznej edycji Stary Browar Nowy Taniec  na Malcie w Poznaniu odbyła się premiera spektaklu There Might Be Others w choreografii Rebeki Lazier. Polska odsłona projektu, która połączyła 7 tancerzy polskich i 3 amerykańskich, powstała w ślad za podobnymi realizacjami w Grecji, Turcji i Kanadzie, i została zrealizowana razem z Instytutem Adama Mickiewicza. Teraz przyszedł czas na finał i ekscytujące sceniczne spotkanie – nowojorskie pokazy There Might Be Others z udziałem międzynarodowego grona wykonawców, także z Polski, z akompaniamentem dwóch, połączonych orkiestr: Mobius Percussion i Sō Percussion! Spektakl zostanie zaprezentowany czterokrotnie pomiędzy 16 a 19 marca 2016  o godz. 19.30 w teatrze New York Live Arts (219 W 19th Street).

 

There Might Be Others to spektakl nawiązujący do amerykańskiej tradycji open scores – choreograficznych zdarzeń, w ramach których tancerze komponują spektakl w czasie realnym, korzystając z wypracowanych wcześniej zestawów zasad, różnego rodzaju zadań i gier. Punktem wyjścia dla choreografii jest partytura i zestaw wskazówek spisany dla wykonawców aleatorycznego dzieła Terry’ego Riley In C, a podstawowy budulec choreografii stanowią moduły ruchowe – od popisów wirtuozerskich, przez propozycje prostych zadań (tasks), aż do interakcji z publicznością. Wykonawcy dysponują swobodą gry i wielokrotnego wedle upodobań powtarzania modułów i wymieniania się nimi. Choreografia powstaje na naszych oczach dzięki indywidualnym decyzjom tancerzy i ich instynktownym odpowiedziom na ciągle zmieniającą się wokół nich sytuację i przypadkowe spotkania z innymi wykonawcami. Chwilami wyciszony, a za chwilę zaś iskrzący energią, spektakl pozwala na obserwację procesów decyzyjnych tancerzy i nieprzerwaną ewolucję dzieła.

 

Praktyka There Might Be Others eksponuje indywidualność performerów przy jednoczesnym nacisku na kolektywne działanie. Aleatoryczne, przypadkowe elementy partytury pozwalają na  balans między ściśle określonym ruchowym słownikiem i spontaniczną nim grą – kreacją.

 

Więcej informacji o pokazacj w Nowym Jorku:

www.newyorklivearts.org/event/rebecca_lazier_there_might_be_others

www.nytimes.com/2016/03/13/arts/dance/there-might-be-others-a-work-of-spontaneous-sound-and-movement.html?_r=1

 

Rebecca Lazier to nowojorska choreografka i tancerka. Własne prace tworzy od 1995 roku. Prezentowała je na najważniejszych nowojorskich scenach – w La MaMa, Danspace Project, The Kitchen, Muzeum Guggenheima oraz w wielu miastach w USA i poza nimi. Jej ostatnią produkcję – stworzony w Grecji spektakl Coming Together/Attyka – krytyk Eva Yaa Asantewaa okrzyknęła jednym z najważniejszych doświadczeń 2013 roku. Film powstały na bazie tej pracy prezentowany był m.in. w ramach Biennale Architektury w Wenecji. Rebecca Lazier była artystą-rezydentem Movement Research, Fundacji Teatru Joyce, Yard i Djerassi Resident Artist Program i stypendystką wielu międzynarodowych programów i instytucji. Obecnie jest profesorem tańca na Uniwersytecie w Princeton, a wcześniej wykładała na UCLA w Kalifornii, w Sinan Konserwatorium w Stambule, w Trinity College w Hartford Ballet i na Wesleyan University. W latach 2002-2006 była dyrektorem artystycznym festiwalu White Mountain Summer Dance Festival. Brała udział w wielu konferencjach i kongresach (m.in. w ramach Dance USA, Institute for Advanced Study Uniwersytetu w Minnesocie, podczas Congress on Research in Dance, oraz w The Juilliard School w Nowym Yorku).


polska premiera:
8 czerwca 2015,
Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

koncepcja, choreografia
Rebecca Lazier

z udziałem polskich artystów
Agnieszka Kryst, Paweł Sakowicz, Ramona Nagabczyńska i Jan Lorys

koprodukcja
Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Wydarzenie jest częścią Campus Project organizowanego przez:

 

 Logo culture.pl (miniaturka)

 

czas trwania 1godz.

 

Logo IAM (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close