Wersja do druku

Udostępnij

Battery Dance Company i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają na nową produkcję choreografa Jacka Łumińskiego, która rozpocznie 37. sezon Battery Dance Company w 3LD Art & Technology Center na dolnym Manhattanie (21-23 maja 2013). Prezentacja programu, zatytułowanego Past, Present & Future, obejmuje pięć przedstawień, na które złożą się nowa choreografia stworzona przez Łumińskiego oraz na nowo opracowana wersja powstałego w 2005 r. przedstawienia Shell Games, w choreografii dyrektora artystycznego BDC Jonathana Hollandera.

Łumiński i Hollander rozpoczęli współpracę w 1996 r. przedstawiając wspólne projekty w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. W 2004 Śląski Teatr Tańca zaprezentował pierwszy spektakl w choreografii Hollandera; po dziewięciu latach owocnej współpracy z BDC, Łumiński powraca do Nowego Jorku z nową produkcją, powstałą dzięki wsparciu Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Trust for Mutual Understanding i Instytutu Adama Mickiewicza. Jego projekt jest pierwszą choreografią stworzoną dla Battery Dance Company przez twórcę nie związanego na stałe z tą grupą.

Shell Games w choreografii i reżyserii Jonathana Hollandera miał premierę w 2005 r. Muzykę do spektaklu stworzył fiński kompozytor Frank Carlberg; za oprawę sceniczną odpowiada Sole Salvo, a za oświetlenie i scenografię – Barry Steele. W oryginalnej wersji spektaklu wystąpił ówczesny tancerz Śląskiego Teatru Tańca Tomek Wygoda; jego dramatyczna ekspresja posłużyła Jonathanowi Hollanderowi za inspirację do prezentowanej w tym roku wersji. Artyści Battery Dance Company: Sean Scantlebury, Robin Cantrell, Carmen Nicole, Mira Cook i Clement Mensah wezmą udział w obu spektaklach. Charakterystyczna dla dzieł Jonathana Hollandera symbolika, nawiązująca m.in. do śmierci papieża Jana Pawła II czy amerykańskich debat prezydenckich, przyczyniła się do sukcesu Shell Games wśród publiczności na całym świecie.

Projekt prezentowany jest przez Battery Dance Company, Trust for Mutual Understanding, Instytut Adam Mickiewicza i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.


CO: Przedstawienie Past, Present & Future

KIEDY: 21-23 maja, 2013, 19:30

22-23 maja, 2013, 10:30 poranne przedstawienie dla studentów

GDZIE: 3LD Art + Technology Center, 80 Greenwich Street, New York, NY 10006

DOJAZD: Metro 1, N, R do stacji Rector St. lub 4, 5 do Wall St.; autobus M5 do Trinity St. / Exchange Pl. i M9 do West St. / Carlisle

WSTĘP: bilet normalny: $20; bilet ulgowy dla studentów i seniorów $15

WIĘCEJ INFORMACJI: www.polishculture-nyc.org


Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku działa od 2000 roku i jest placówką dyplomatyczną, podlegającą Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.

Misją Instytutu jest tworzenie, wspieranie i promowanie wymiany kulturalnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi poprzez prezentowanie dokonań polskiej kultury publiczności amerykańskiej oraz przez umożliwianie polskim artystom i naukowcom nawiązywanie kontaktów z amerykańskimi instytucjami kulturalnymi i naukowymi oraz z ekspertami zainteresowanymi podobną problematyką, jak również umożliwianie polskim twórcom uczestnictwa we współczesnej kulturze amerykańskiej.

Instytut organizuje, produkuje i promuje imprezy kulturalne z zakresu teatru, sztuki filmowej, literatury, humanistyki oraz sztuk pięknych. Wśród partnerów, z którymi współpracujemy, znalazły się tak prestiżowe organizacje jak Lincoln Center for the Performing Arts, Brooklyn Academy of Music, The Museum of Modern Art, The Jewish Museum, The PEN American Center, The Poetry Society of America, National Gallery of Art, Yale University, Columbia University, Princeton University, Harvard Film Archive, CUNY Graduate Center, Julliard School of Music, The New Museum, La MaMa E.T.C. oraz wiele innych. Prezentowaliśmy w Ameryce dokonania wielu wybitnych polskich twórców, m.in. Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy i Jerzego Skolimowskiego, pisarzy Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego i Wisławy Szymborskiej, kompozytorów Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Mikołaja Góreckiego, twórców teatralnych Krystiana Lupy, Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora; plastyków Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kozyry, Artura Żmijewskiego oraz wielu innych ważnych artystów, pisarzy, historyków, naukowców, muzyków i wykonawców.

www.PolishCulture-NYC.org


Battery Dance Company to teatr tańca z prawie 40-letnią tradycją, uznawany za jedną z najbardziej cenionych nowojorskich grup tego typu. BTC uznawane jest za wyróżniającego się producenta, kreatywnego prezentera, grupę działającą na polu edukacji artystycznej w nowojorskich szkołach. Jest również jednym z ambasadorów kultury amerykańskiej, reprezentującym Stany Zjednoczone na międzynarodowych festiwalach, konferencjach i sympozjach; prowadzi również program artist-in-residence. Zespół wystapił w 26 krajach, na pięciu kontynentach. Dzięki współpracy z tancerzami z Europy Środkowo-Wschodniej, Karaibów, Południowej Azji występy Battery pomagają pobudzić świadomość i kształtować szacunek dla kultur świata wśród dzieci amerykańskich szkół i publiczności. W swoim studiu na Dolnym Manhattanie Battery swtorzyło twórczy raj dla ponad 400 zespołów tanecznych i grup lokalnych uczestniczących w programie wspierania sal prób.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close