Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 16-17 sierpnia, o godzinie 18.30 Polski Teatr Tańca wystąpi podczas XXXIV edycji Battery Dance Festival (Robert F. Wagner, Jr. Park – Battery Park City, 20 Battery Pl) w Nowym Jorku. Zespół pokaże dwa spektakle: Już się zmierzcha w choreografii Ewy Wycichowskiej oraz Tysiąc kolorów w choreografii Takako Matsudy. Sierpniowe pokazy będą pierwszym występem Polskiego Teatru Tańca w historii Battery Dance Festival. Pierwotną, choć nie dosłowną inspiracją do Już się zmierzcha była dla Ewy Wycichowskiej słynna bergmanowska scena gry o życie ze Śmiercią w Siódmej pieczęci. Spektakl powstał w 1994 roku – premierę miał w Teatrze Wielkim w Poznaniu, wznowienie odbyło się w 2005 roku na scenie Norrlands Operan w Umea w Szwecji. Poza tym przedstawienie pokazywane było we Francji, w Niemczech, Czechach i Japonii. Natomiast spektakl Tysiąc kolorów premierę miał w 2009 roku w Poznaniu i do tej pory był pokazywany w Japonii.

 

Battery Dance Festival organizowany jest prze Battery Dance Company. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

 

Już się zmierzcha

Wyrafinowany pojedynek jaki toczą bohaterowie z przytłaczającą swoją sceniczną postacią (tancerz na szczudłach) i eschatologiczną grozą – Śmiercią u Ewy Wycichowskiej kończy się przekornie i paradoksalnie optymistycznie, budując refleksje dotyczące prawdziwej siły i nadziei.

 

Trailer

 

inscenizacja i choreografia: Ewa Wycichowska
muzyka: Henryk Mikołaj Górecki
kostiumy (wersja wznowieniowa): Adriana Cygankiewicz
czas trwania: 17 minut
premiera: 05.10.1994. (na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu)
wznowienie: 01.12.2005. (na scenie NorrlandsOperan w Umea – Szwecja)

Obsada na 6 lutego 2015, MP2 w Poznaniu: Artur Bieńkowski, Agnieszka Fertała, Jerzy Kaźmierczak, Katarzyna Kulmińska, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, gościnnie: Przemysław Grządziela

 

Tysiąc kolorów

Przedstawienie dotyka istoty przemijania, której w codzienności nie dostrzegamy. A przecież rzeczywistość zmienia się co chwilę. Każdy ma swój kolor. Te kolory ulegają przemianie  radosnej  lub smutnej, wraz z naszym życiem. Z każdą chwilą przemijamy. Wspomnienia są zawsze czasem przeszłym.

 

Trailer

 

choreografia: Takako Matsuda
muzyka: Fryderyk Chopin (Mazurek a-moll op. 7 nr 2, Mazurek C-dur  op. 33 nr 3, Mazurek C-dur op. 24 nr 2, Walc E Flat op. 18 nr 1, Preludium cis-moll op. 28 nr 10, Preludium e-moll op. 28 nr 4, Preludium c-moll op. 28 nr 20)
kostiumy: Takako Matsuda , Adriana Cygankiewicz
premiera: 06.12.2009 w Poznaniu
taniec i współkreacja: Agata Ambrozińska–Rachuta, Adriana Cygankiewicz, Takako Matsuda, Mikołaj Dolata, Paweł Malicki, Bartłomiej Raźnikiewicz

obsada z 7 lutego 2015, MP2 w Poznaniu: Karina Adamczak–Kasprzak, Agata Ambrozińska–Rachuta, Agnieszka Fertała, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Barłomiej Raźnikiewicz

 

Więcej o Battery Dance Festival

 

Projekt dofinansowany przez MKiDN oraz Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Dodatkowe wsparcie: Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close