Teatr ROZBARK zaprasza na nowy sezon artystyczny pod nazwą „Czas Ryby”. Zastanawiające są okoliczności i czasy, w których przychodzi nam żyć. Okres niepokoju, ciągłych wątpliwości i nieustannego zamykania ust. Zauważamy osłabienie siły demokratycznego głosu. Nas po prostu nie słyszą i nie słuchają. Czy istnieje jeszcze przestrzeń wsłuchiwania się? Przestrzeń pełna refleksji i nieoczywistych rozwiązań w miłości, tolerancji i poszanowaniu każdej i każdego. Zbyt mocno przyjmuje się powiedzenie, że „dzieci i ryby” głosu nie mają – mówi dyrektor Teatru Anna Piotrowska.

Wersja do druku

Udostępnij

Nowy sezon otworzy pokaz kolektywu dziewczyńskiego blisko – Miry Mańki i Anny Rogóż pt.: Szekspir Makieta. Twórczynie wraz z ekipą zespołu artystycznego zabiorą widzów w świat wielkiego dramaturga. Spektakl prezentowany był już z sukcesami na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim.

Ważnym akcentem od tej jesieni jest powołanie nazwy sceny teatru – Scena Cechownia i realizacja projektu magazynu „Cechownia”, w którym artyści opowiedzą o specyfice swojej pracy, wprowadzając w tajniki pracy procesowej.

W ramach 11. Nocy Teatrów Metropolii we wrześniu Teatr zaprasza na Gemini tryptyk w choreografii Anny Piotrowskiej, który będzie eksploatowany w tym sezonie i który zostanie zaprezentowany także na innych scenach.

Wypełniając swoją misję nie można pominąć roli edukacji. ROZBARK w tym roku oferuje szeroką gamę zajęć dla osób w każdym wieku. Oprócz wielowymiarowej działalności artystycznej i stałych zajęć edukacyjnych po raz drugi będzie też realizowany projekt Tradycje Rozbarskie, który ma wymiar lokalny i społeczny. Jego pierwszą częścią będzie wystawa fotograficzna rozstrzygająca konkurs Rozbarczanie na starej fotografii.

We wrześniu rozpocznie się również realizacja projektu Zarapuj Mnie Ślunsk, którego inicjatorami są stażyści Teatru ROZBARK, a działania będą realizowane we współpracy z Fundacją Żywego Słowa Skaczący Słoń z Zabrza. Projekt polega na realizacji miesięcznego cyklu warsztatów tanecznych i wokalnych z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Radzionkowie, których rezultatem będzie stworzenie teledysku. W ramach przygotowań do zdjęć uczestnicy projektu wezmą udział w badaniach terenowych, które będą realizowane w Żywcu oraz Lublińcu we współpracy z partnerami lokalnymi. Finał odbędzie się w połowie listopada na scenie Cechowni.

Pod koniec września w Warszawie odbędzie się też premiera wspólnej produkcji realizowanej wraz z Teatrem Tańca Zawirowania – spektaklu Policzalni.

Jednym z istotnych elementów Teatru ROZBARK jest działalność społeczna ujęta szczególnie w działalności edukacyjno-artystycznej Teatru Integra prowadzonego przez Beatę Grzelak i Ewelinę Dehn. Planowany jest w tym roku nabór do grupy, a już w grudniu zaplanowana jest premiera projektu taneczno-ruchowo-teatralnego pt.: Bajlandia. Celem jest stworzenie bajki dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Premiera będzie połączona z edukacją dzieci poprzez udział w warsztatach pokonywania barier architektonicznych. Spektakl będzie zbudowany w taki sposób, aby dzieci mogły współdziałać z grupą Integra, a teksty będą przeplatane znanymi utworami muzycznymi.  Ważnym społecznym działaniem teatru jest współpraca z ośrodkami pomocy społecznej.

W tym sezonie ROZBARK zorganizuje zajęcia z zakresu Terapii przez ruch w instytucjach: Dom Pomocy Społecznej Wędrowiec w Bytomiu, Dom Pomocy Społecznej Republika w Chorzowie, Bytomskie Centrum Wsparcia – Dzienny Dom Pomocy nr 1 w Bytomiu.

Strategicznym elementem jest również prezentowanie spektakli dyplomowych Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Kto jeszcze nie widział, koniecznie powinien obejrzeć spektakl węgierskiego choreografa Ferenca Fehéra pt.: Flying Fish. Jest to realizacja na ponad 20 tancerzy, którzy wręcz wyrywają widownię z foteli.

Październik rozpocznie się spektaklem Out of Structure, który zaprezentowany zostanie w ramach Konferencji Kultury i na inauguracji roku akademickiego Wydziału Teatru Tańca na scenie Cechowni.

W tym sezonie, podobnie jak w latach ubiegłych, na deskach teatru zagoszczą spektakle zrzeszone w Polskiej Sieci Tańca. Miłośnikom tańca współczesnego zaprezentowane zostaną takie dzieła, jak: TAB’ Nowy Początek, chor. Joanna M. Czajkowska, Sopockiego Teatru Tańca, Trans_Miss(i)on, chor. Iwona Olszowska / Ferenc Fehér, Krakowskiego Centrum Choreograficznego czy Real Love chor. Daniel Abreau / Lullaby for the Restless, chor. Aleksandra Krajewska, Teatru Tańca Zawirowania. Jednocześnie spektakl Plateau  w choreografii Macieja Kuźmińskiego zaprezentuje się na scenach partnerskich w Zduńskiej Woli, Poznaniu, Nowej Soli czy Słupsku.

Otwierając się na młodych artystów z jednej strony i wsłuchując się w potrzeby środowiska teatr powołał do życia przedsięwzięcie o nazwie Śląska Inicjatywa INTENc/sE. Wydarzenie to adresowane jest do niezależnych grup artystycznych i teatrów tańca z województwa śląskiego, działających poza nurtem instytucjonalnym, czyli bez sceny. W jej ramach zostanie wyłonionych 6 spektakli tanecznych, które zostaną zaprezentowane w Teatrze Rozbark, w dniach 29-30 października.

W grudniu teatr zaprasza młodych tancerzy i choreografów na kolejne eliminacje do finału Międzynarodowego SoloDuo Dance Festival, które dają szansę na wyjazd do Budapesztu na finał konkursu o tytuł The Best Solo i The Best Duo. Wydarzenie odbędzie się 18 i/lub 19 grudnia.

Otwartość, różnorodność, wielobarwność, a nade wszystko głos – myśl – emocje wypowiedziane poprzez nieskrępowany ruch, to wszystko czeka na widzów w Teatrze ROZBARK.

Więcej informacji: https://teatrrozbark.pl/.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close