Uczniowie szkół baletowych z Polski stanęli na podium w finale profesjonalnego międzynarodowego konkursu tańca VKIBC  (Valentina Kozlova International Ballet Competition) w Nowym Yorku, pokonując konkurencję z ponad 20 krajów. Złoty medal w kategorii tańca klasycznego (13–14 lat) wytańczyła Sarah Maria Kusek, uczennica VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Srebrny medal w kategorii tańca klasycznego (15–17 lat) zdobyła Małgorzata Wicińska uczennica VII klasy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie, a brązowy medal w tej samej kategorii zdobył Aleksander Nawrot, uczeń VIII klasy. Srebrny medal w kategorii taniec współczesny solo otrzymał (15–17 lat) otrzymał Natan Grzybowski, uczeń VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.

Wersja do druku

Udostępnij

Finały konkursu VKIBC, Valentina Kozlova International Ballet Competition, odbyły się po raz trzynasty w Nowym Yorku w dniach 8–12 kwietnia 2024 roku. Wymagały one od młodych tancerzy prezentacji dwóch wariacji klasycznych oraz choreografii współczesnej podczas czterech dni bardzo trudnych, dwuetapowych eliminacji, które odbyły się przed panelem ponad 20-osobowego jury.

W konkursie wzięło udział ponad 200 tancerzy z przeszło 25 krajów. Udział w finale konkursu zdeterminowany był zwycięstwem w półfinałach VKIBC, które odbywały się w kilku miejscach na świecie.

W dniach 9–10 marca 2024 roku na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku odbył się Europejski półfinał konkursu VIKBC. W półfinale konkursu udział wzięło 106 uczestników, którzy zaprezentowali w sumie 134 choreografie w kategorii taniec klasyczny oraz 59 w kategorii taniec współczesny. Organizatorami półfinałów konkursu była Fundacja Michała Zubkova oraz Valentina Kozlova Dance Foundation. Partnerem konkursu był Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Prezentacje oceniało jury w składzie: Valentina Kozlova (USA), Sergej Soloview (Francja) oraz Krzysztof Pastor (Polska).
Założyciel Fundacji Michaiła Zubkowa, dr hab. Michaił Zubkow, tancerz, pedagog, choreograf, obecnie kierownik zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny; skomentował sukces Polaków: „Wierzyłem, że młodzi tancerze będą godnie reprezentować Polskę na profesjonalnym międzynarodowym konkursie. Cieszę się, że nie zawiedli moich oczekiwań. Jestem pewien, że taniec w Polsce zasługuje na uznanie i szacunek, a jego miejsce jest na prestiżowych scenach w kraju i za granicą”.

Na zdjęciu: Sarah Maria Kusek, złota medalistka międzynarodowego konkursu tańca VKIBC (Valentina Kozlova International Ballet Competition) w Nowym Yorku 2024

Na zdjęciu: Natan Grzybowski, srebrny medalista międzynarodowego konkursu tańca VKIBC (Valentina Kozlova International Ballet Competition) w Nowym Yorku 2024

Na zdjęciu: Małgorzata Wicińska, srebrna medalistka międzynarodowego konkursu tańca VKIBC (Valentina Kozlova International Ballet Competition) w Nowym Yorku 2024

Na zdjęciu: Aleksander Nawrot, brązowy medalista międzynarodowego konkursu tańca VKIBC (Valentina Kozlova International Ballet Competition) w Nowym Yorku 2024

VKIBC

VKIBC, Valentina Kozlova International Ballet Competition jest międzynarodowym profesjonalnym konkursem tańca klasycznego oraz współczesnego dla tancerzy w wieku 9-26 lat, którego finały odbywają się od 13 lat w Nowym Yorku. Przewodniczącym ponad 20-osobowego panelu jury konkursowego jest Charles Jude, były solista Opery Paryskiej oraz dyrektor Opery Narodowej w Bordeaux.

Więcej: www.vkibc.org

Lista laureatów tegorocznego finału konkursu: www.vkibc.org/awards-and-medals

Fundacja Michała Zubkowa

Misją Fundacji Michaiła Zubkova jest podnoszenie znaczenia i wartości tańca jako zjawiska historyczno-kulturowego w powszechnej świadomości oraz opinii publicznej polskiego społeczeństwa od strony tak wiedzy, jak i praktyki. Fundacja jest organizatorem międzynarodowych warsztatów tanecznych oraz współorganizatorem europejskich półfinałów międzynarodowego konkursu VKIBC Valentina Kozlova International Ballet Competition.
Więcej: www.fundacjamz.com

Lista finalistów europejskich półfinałów konkursu VKIBC: http://fundacjamz.com/wyniki-konkursu/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close