Wersja do druku

Udostępnij

W najnowszym, marcowym numerze miesięcznika „Znak”, dedykowanym problematyce gender i zatytułowanym „Człowiek – jaki to rodzaj?” opublikowane zostały dwa teksty na temat tańca.

W dziale Ludzie – Książki – Zdarzenia znaleźć można wywiad z Erykiem Makohonem – tancerzem i choreografem, założycielem Krakowskiego Teatru Tańca i kierownikiem Krakowskiego Centrum Choreograficznego. O podejście artysty do materii tańca i jego rozumienie ruchu pyta Justyna Siemienowicz. W obszernej rozmowie zostaje poruszona większość zagadnień dotyczących tańca współczesnego i teatru tańca, ich wyróżników, specyfiki odbioru, metodyki pracy krakowskiego choreografa oraz jego założeń twórczych i pedagogicznych. W zakończeniu wywiadu podjęta zostaje tematyka strukturalnego funkcjonowania tańca w Polsce, a szczególnie w Krakowie. Makohon przybliża także założenia nowo powstałego Centrum Choreograficznego, działającego w ramach Nowohuckiego Centrum Kultury.

W tym samym dziale opublikowano esej Pomyśleć taniec – po polsku Jadwigi Majewskiej. Wychodząc od rozważań o relacji między ciałem a myślą, cielesnością i myśleniem, autorka przybliża czytelnikom rozwój sztuki na tańca teatralnego i scenicznego w XX wieku. Na tle tych przemian umiejscawia i analizuje wybrane polskie spektakle z ostatnich lat, przede wszystkim ….(Rooms by the sea) z cyklu ćwiczenia w patrzeniu Joanny Leśnierowskiej (2014), Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy Lubelskiego Teatru Tańca (2013) i Le Sacre Teatru Dada von Bzdülöw (2010). W analizie Majewskiej przeplatają cię ze sobą literatura, malarstwo, fotografia, filozofia i historia sztuk performatywnych. W całym tekście powraca figura ciała i problematyka cielesności, nawet jeśli bywającego w spektaklach obiektem i przedmiotem działań, jawiącego się dla autorki nade wszystko jako ciało aktywne, które doświadcza i zawsze pozostaje w relacji wobec innych, równie podmiotowych ciał: ciało tancerza „niczego nie gra, ono jest i staje się w przemianach”. Ciało jest podmiotem i miejscem jego [ruchu] obecności”

Dla naszych czytelników udostępniamy ptromocyjny kod rabatowy, który należy wpisać przy zakupie miesięcznika na stronie internetowej:

http://www.znak.com.pl/specjalna,oferta,landing_miesiecznik_znak

Więcej informacji:

http://www.miesiecznik.znak.com.pl/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close