Wersja do druku

Udostępnij

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca Opera Śląska w Bytomiu udostępni spektakl baletowy Requiem d-moll W.A. Mozarta w reżyserii Jacka Tyskiego. Film pojawi się na platformie VOD Opery 29 kwietnia o godz. 18.00 i będzie dostępny do końca 2021 roku. Dostęp jest płatny – koszt to 20 zł.

 

Requiem d-moll KV 626, ostatnia kompozycja Wolfganga Amadeusa Mozarta, ma kunsztowną formę, jest bogata pod względem melodycznym i harmonicznym. Historia utworu jest jednak nietypowa: Mozart nie zdążył go dokończyć, poza tym został on zamówiony przez tajemniczego posłańca, a anonimowy zleceniodawca nie określił formy i terminu wykonania zadania. Kompozytor przekonany był, że msza żałobna jest pisana dla niego, czas pisania requiem zbiegł się bowiem z jego chorobą – muzyk pracował nad dziełem z łóżka, wyczerpany i pozbawiony sił. Twórca rozpłakał się po usłyszeniu pierwszych taktów Lacrimosy podczas prób głosowych i kilkanaście godzin później zmarł. 

 

Jacek Tyski, choreograf bytomskiej inscenizacji, nie traktuje dzieła Mozarta jako typowej mszy żałobnej. Każda część requiem dysponuje własną dynamiką, strukturą i emocjami. Sam utwór odczuwany jest przez niego jako rozliczenie z siłą większą i potężniejszą od człowieka. Nie rozpatruje jej w kontekście konkretnej religii, nadając sztuce szersze przesłanie. W choreografii Tyskiego taniec współgra z tkanką dźwiękowa, tworząc pełną, nierozerwalną kompozycję.

 

Choreograf powiedział: „Nie żyjemy w czasach średniowiecznych, kiedy taniec uważano za coś grzesznego. Ciało tancerza jest instrumentem, tak jak skrzypce dla muzyka czy głos dla śpiewaka. Przekaz w tym utworze jest ilustrowany nie tylko poprzez dźwięki, ale także poprzez taniec. Dopiero wtedy ten jest pełny, perfekcyjny, pokazujący cała paletę emocji. Nie widzę już innej inscenizacji Requiem niż taneczna, połączona z chórem”.

 

Dzięki choreografii Jacka Tyskiego, muzyka zyskuje zupełnie nowy wymiar i stanowi wraz z tańcem wspólną, nierozłączną kompozycję.

 

 

Również z okazji tego święta na profilu Opery Śląskiej na Facebooku zaprezentowany zostanie film z etiudą baletową w wykonaniu zespołu tanecznego bytomskiego teatru do utworu Out Of Africa. Twórcy zdradzą tajniki pracy tancerzy i zarówno oni, jak i Widzowie będą składać tego dnia życzenia przedstawicielom całego środowiska. 

 

Dodatkowe niespodzianki związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Tańca, a także materiały dotyczące innych działań online można zobaczyć na kanałach Opery Śląskiej na Facebooku, Instagramie, Twitterze oraz w serwisie YouTube.

 

Wydarzenia Opery Śląskiej są częścią ogólnopolskiej akcji tańczMY organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close