Przypominamy, że już  piątek 17 lutego rusza 6. MATERIA PRIMA. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy, organizowany w trybie dwuletnim przez Teatr Groteska w Krakowie. Na program wydarzenia, które w tym roku nasz portal objął patronatem medialnym, złoży się osiem spektakli (siedem w nurcie głównym i jeden jako wydarzenie towarzyszące). Wśród nich znalazły się spektakle taneczne tak wybitnych choreografów jak Sasha Waltz i Akram Khan, ale też choćby Compagnii Finzi Pasca, założonej przez jednego z twórców słynnego Cirque du Soleil. Wydarzenie potrwa do 28 lutego, festiwalowe spektakle będzie można oglądać na scenach ICE Kraków, Nowohuckiego Centrum Kultury, Opery Krakowskiej i Teatru Groteska. Każdy spektakl zostanie pokazany dwukrotnie. Publikujemy szczegółowe informacje.

Wersja do druku

Udostępnij

Festiwal MATERIA PRIMA, który organizowany jest przez Teatr Groteska od 2010 roku „idzie pod prąd” panującej modzie, kładąc nacisk na teatralne piękno, pokazując, że teatr formy, w którym króluje nieskrępowana wyobraźnia, a wielość metafor i symboli pozwala na różne interpretacje, jest językiem ponadnarodowym i ponadczasowym.

Program 6. edycji został skonstruowany w taki sposób, aby ukazać różnorodne spektakle zaskakujące zarówno tematem i sposobem jego przedstawienia. Bo choć zaproszeni do Krakowa twórcy poruszają się w różnej stylistyce, to ich prace łączy wspólny mianownik – akcent położony na formę. Tworzony przez nich teatr jest więc esencją sztuki scenicznej: synergią obrazu, światła, ruchu i dźwięku.  Spektakle zostały pracowicie wyselekcjonowane przez Radę Programową w składzie: Małgorzata Zwolińska, Adolf Weltschek i Wojciech Graniczewski – Udało nam się sprowadzić do Krakowa najlepsze grupy z ich słynnymi spektaklami. To cud, bo są to twórcy, którzy mają kalendarze wypełnione na kilka lat do przodu – mówi Wojciech Graniczewski, reżyser, członek Rady Programowej.

Podczas 6. edycji Festiwalu MATERIA PRIMA zobaczymy między innymi nastrojowe,  najnowsze widowisko Nuda (Naga) w wykonaniu Compagnii Finzi Pasca (22 i 23 lutego), współtwórcy sukcesów Cirque du Soleil; artysty mającego na swoim koncie spektakl, który obejrzało ponad 3 mln widzów, a także reżysera ceremonii olimpijskich w Turynie i Soczi. Pokazana też zostanie zaskakująca choreograficzna opowieść Kreatur w wykonaniu Sasha Waltz & Guests (21 i 22 lutego); nagradzane przedstawienie Dance’n’Speak Easy tanecznej grupy Wanted Posse (17 i 18 lutego); rozgrywający się w powietrzu i przeczący grawitacji spektakl Vertikal Compagnie Käfig (18 i 19 lutego); pełen filmowych sztuczek i efektów specjalnych choć zaprezentowanych w teatrze, czyli Vielfal przygotowany przez Jacop Ahlbom Company  (19 i 20 lutego); „ungle Book Reimagined, czyli w wykonaniu Akram Khan Company (27 i 28 lutego). Festiwalowi towarzyszyć będzie widowisko A Night with Thick & Tight, zespołu Thick & Tight, będące niezwykłym spotkaniem z kultowymi postaciami pop kultury, takimi jak Andy Warhol, Sid Vicious, Marlena Dietrich, Marilyn Monroe i Księżna Diana (27, 28 lutego).

O wybranych wydarzeniach festiwalu:

Wanted Posse Dance N’ Speak Easy

Spektakl przenosi widzów do nowojorskiego baru lat 20. i 30. XX wieku, gdzie przy dźwiękach muzyki Milesa Davisa, Jamesa Browna i Betty Boop gangsterzy walczą o zmysłową pin-up girl. Tancerze wykonują zaskakującą mieszankę stylów, na którą składa się: swing z lat 20. i 30., lekki i zwiewny house dance, flirtujący z dzikimi krokami charlestona, wirujące układy break dance i Lindy Hop, a także freestyle hip-hop i deliryczny jitterbug.

Więcej

Compagnie Käfig Vertical

Spektakl Vertikal to swoisty manifest wolności w tańcu, wypływającej z przełamywania zasad. Lider i choreograf tej słynnej grupy, Mourad Merzouki, bawi się grawitacją, pozwalając tancerzom poruszać się w powietrzu i wykonywać zaskakujące ewolucje. Odbywa się to z wykorzystaniem urządzeń zaprojektowanych przez zespół Retouramont, specjalizujący się w technikach tańca w powietrzu. Ponadto produkcja konfrontuje taniec hip-hopowy, który jest bardzo mocno oparty na kontakcie z podłożem, z działaniami w pionie.

Więcej

Sasha Waltz & Guests Kreatur

Dzieło Kreatur, podobnie jak inne choreografie Sashy Waltz, jest niepokojące i intrygujące. Taniec wynika tu z licznych napięć pomiędzy postaciami. Ich wspólne doświadczenia, niepokoje, zachwyty i poszukiwanie schronienia łączą tancerzy w jedną istotę, która z kolei rozpada się na odrębne losy, dryfując w kierunku nowych konfliktów i połączeń. Opowieść ilustruje skrajne doznania: siły i bezsilności, dominacji i słabości, wspólnoty i izolacji, choroby i pożądania. Ta walka z rozmaitymi emocjami i pragnieniami odzwierciedla społeczne i indywidualne wyzwania naszych czasów.

Więcej

Compagnia Finzi Pasca Nuda

Tworzywem tego magicznego, surrealistycznego spektaklu jest akrobatyczno-teatralna gra aktorska, wspierana przez innowacyjny system umożliwiający unoszenie się w powietrzu. Widowisko uświetnia również instalacja interaktywnych świateł i doskonała narracja, wsparta potężnym światem dźwięku.

Więcej

Akram Khan Company Junge Book reimagined

Wraz z twórcami spektaklu, Akram Khan odkrył podróż Mowgliego na nowo, oczami uchodźcy uwięzionego w świecie zrujnowanym przez zmiany klimatyczne. To opowieść o tym, jak dziecko może nam pomóc wsłuchać się nie tyle w nasze własne głosy, ile w głosy świata natury, które my – współczesny świat – staramy się uciszyć. Spektakl przemawia do wszystkich pokoleń. To krok do przypomnienia, ponownego przyswojenia i wyobrażenia sobie wspólnie nowego świata.

Więcej

Thick & Tight A Night with Thick & Tight (wydarzenie towarzyszące)

Nocny spektakl będzie niezwykłym spotkaniem publiczności z kultowymi postaciami pop kultury, takimi jak Andy Warhol główny twórca amerykańskiego malarskiego stylu pop-art; Sid Vicious – frontman brytyjskiego punkowego zespołu Sex Pistols; Marlena Dietrich, a także Marilyn Monroe i Księżna Diana. Każda z prezentowanych w tym spektaklu postaci to kreacja odmiennej formy, z wykorzystaniem pantomimy, specyficznego ruchu scenicznego i tańca o oryginalnej choreografii z elementami oraz aktorstwa, wzbogaconego techniką lip-syncing, czyli perfekcyjną synchronizacją ruchu warg z playbackiem.

Więcej

***

Pełny program 6. edycji Festiwalu MATERIA PRIMA 17 –28 lutego 2023:

17, 18.02, NCK –  Wanted PosseDance N’ Speak Easy, nowe, nagradzane przedstawienie
18, 19.02, ICE – Compagnie KäfigVertikal, spektakl rozgrywający się w powietrzu i przeczący grawitacji
19, 20.02, Teatr Ludowy – Jacop Ahlbom CompanyVielfalt, przedstawienie  pełne filmowych sztuczek i efektów specjalnych
21, 22.02, Opera Krakowska – Sasha Waltz & GuestsKreatur, zaskakująca i niepokojąca opowieść słynnej choreografki
22, 23.02, ICE – Compagnia Finzi PascaNuda, nastrojowe widowisko cyrkowe wizjonera teatru
24, 25.02, Teatr Groteska – Sofie Krog TeaterThe House,  wstrząsająca, ale i zabawna historia rodzinnego domu pogrzebowego
27, 28.02, ICE – Akram Khan CompanyJungle Book reimagined, czyli Księga dżungli wymyślona na nowo, w której doszukiwać się można współczesnej relacji ze światem natury
27, 28.02, Teatr Groteska – Thick & TightA Night with Thick & Tight, niezwykłe spotkanie z kultowymi postaciami popkultury, takimi jak Andy Warhol, Sid Vicious, Marlena Dietrich, Marilyn Monroe i księżna Diana (impreza towarzysząca)

Więcej szczegółówwww.materiaprima.pl

Wanted Posse „Dance N’ Speak Easy”. Fot. YURI SORY PIX_Y

Compagnie Käfig „Vertikal”. Fot. Laurent Philippe

Compagnie Käfig „Vertikal”. Fot. Laurent Philippe

Compagnia Finzi Pasca „Nuda”. Fot. Viviana Cangialosi

Akram Khan Company „Jungle Book reimagined”. Fot. Ambra Vernuccio

Akram Khan Company „Jungle Book reimagined”. Fot. Ambra Vernuccio

Thick & Tight „A Night With Thick & Tight” Fot. Judita Kuniskyte

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close