Wersja do druku

Udostępnij

Dziś o godz. 19.00 na Facebooku krakowskiej Cricoteki udostępniony zostanie zapis spektaklu Mechaniczne sny Barbary Bujakowskiej. Spektakl będzie można oglądać do końca weekendu (22-24 maja).

 

Spektakl z 2015 roku jest snuciem wyobrażeń (a może i powracających w snach lęków) o mechanizacji świata, skutkującej zanikiem indywidualizmu.Przejawy mechanizacji można zauważyć w braku naturalnego i spersonalizowanego ruchu postaci, który usytuowałby głównych bohaterów w konkretnej rzeczywistości. Zatem na scenie mamy abstrakcyjną przestrzeń, śmiało nawiązującą do wizji Schlemmera, oraz żywych aktorów poruszających się jednak w sposób charakterystyczny dla marionetek czy maszyn – zautomatyzowany, poszatkowany i oparty na powtórzeniach.

 

Bujakowska, jeszcze przed stworzeniem choreografii Mechanicznych snów wypracowała język oparty o proste formy geometryczne, powtarzane w zautomatyzowany i pozbawiony indywidualnej gestyki sposób. Wprowadziła je do swojego umownego świata scenicznego, tworząc performans tożsamościowy, nierzadko okraszając go ironią i humorem. Ten cielesny kod ruchowy okazał się niezwykle kompatybilny ze spostrzeżeniami i rozważaniami Schlemmera nad dwoistością natury ludzkiej oraz jej relacją do świata maszyn i marionet – nieożywionych, lecz poruszających się tworów.

 

Koncept, wykonanie: Barbara Bujakowska
Współpraca, wykonanie: Mariusz Raczyński
Premiera: 27 września 2015, Maszyna choreograficzna, Cricoteka
Kurator: Anna Królica

 

Basia Bujakowska – performerka, tancerka, artystka niezależna. Absolwentka Institut for Dance Art w Anton Bruckner Privatuniversität (Linz) oraz Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD). Do jej najważniejszych prac należą: Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój (2013), ID-ance (2013) oraz Dying Swan (2015). Mieszka w Krakowie. Prowadzi zajęcia taneczne dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Współpracuje z lokalnymi twórcami. Współtworzy krakowskie studio taneczne Hurtownia Ruchu, w którym prowadzi zajęcia z tańca współczesnego.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close