Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 21 października do kin w całej Polsce wchodzi film Wima Wendersa Pina (w wersjach 2D i 3D), który stał się wielkim wydarzeniem tegorocznych festiwali w Berlinie i Nowe Horyzonty weWrocławiu; jest również niemieckim kandydatem do Oscara. Pina to pełnometrażowy film tańca, z udziałem zespołu Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, poświęcony fascynującej i unikalnej twórczości zmarłej latem 2009 roku wybitnej choreografki. Dzieło to jest hołdem złożonym Pinie Bausch przez Wima Wendersa. Reżyser zaprasza nas do wzięcia udziału w zmysłowej podróży: na deski legendarnego teatru oraz na ulice i w okolice Wuppertalu, który przez ponad 35 lat był dla Piny Bausch domem i miejscem pracy twórczej.

Gdy minął szok, jaki wywołała nagła śmierć Piny Bausch w lecie 2009 roku, czyli wmomencie wytężonych przygotowań do wspólnego projektu filmowego artystki i reżysera, a także gdy zakończył się długi okres żałoby i refleksji, Wim Wenders musiał zmierzyć się znową koncepcją utworu „o” i „z udziałem” Piny Bausch. Tak oto powstał film dla Piny Bausch. Tworzą go wybrane choreografie ze spektakli Café Müller, Święto wiosny (Le sacre du printemps), Vollmond i Kontakthof, subtelnie wplecione w tkankę dzieła materiały zdjęciowe i dźwiękowe z życia artystki, a także zarejestrowane wiosną 2010 roku występy solowe oraz osobiste wspomnienia członków zespołu Tanztheater Wuppertal, którzy tańcem opowiadają o precyzyjnym, krytycznym, azarazem kochającym spojrzeniu mentorki.

Pina, reżyseria i scenariusz: Wim Wenders, zdjęcia: Hélène Louvart, Jörg Widmem, muzyka: Thom Hanreich, Niemcy/Francja/Wielka Brytania 2011, 100 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close