Wersja do druku

Udostępnij

Dziś rozpoczęła się XIV edycja Festiwalu Tańca Kielce, organizowanego przez Kielecki Teatr Tańca. O godz. 11.00 pokazany został spektakl Pasja z 2006 roku w choreografii Elżbiety Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka do muzyki Pawła Łukowca. Intencją twórców widowiska jest ukazanie męki Chrystusa w nieco inny sposób niż w tradycjach liturgicznych. Miłość Jezusa pokazana jest poprzez głównych bohaterów spektaklu  Marię Magdalenę i Judasza, a poszczególne sceny to teatralne obrazy symbolizujące stacje w drodze życia i drodze krzyżowej Jezusa. Poetyckie teksty pieśni napisał Henryk Jachimowski. Muzyka jest odtwarzana z nagrania w wykonaniu Justyny Steczkowskiej, Andrzeja Piasecznego, Chóru Fermata, studentów Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali.

 

Kolejny pokaz przedstawienia 23 kwietnia, ponadto dzień później na małej scenie widzowie zobaczą spektakl Wieczór na 2 lub 4 nogi, a 25 kwietnia spektakl Marmaris amatorskiego Teatru Tańca AKT pochodzącego z Kielc, Energia Teatru Tańca Sortownia z Tarnowa Podgórnego oraz Orfeusz Ełckiego Teatru Tańca. Zdaniem Szlufik-Pańtak spektakle te przeznaczone są głównie dla młodzieży i osób, które lubią taniec współczesny.

 

26 kwietnia na dużej scenie Kieleckiego Teatru Tańca wystawione zostaną dwa nowe spektakle KTT: Sen Jakuba w choreografii Grzegorza Pańtaka do muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz Monochrome w choreografii Jacka Przybyłowicza do muzyki Nine Inch Nails. Ponadto w programie wieczoru  Ordinary events Tanzcompagnie Giessen z Niemiec w choreografii Rui Horty.

Festiwal zamyka program artystyczny Szkoły Tańca Kieleckiego Teatru Tańca oraz spektakl w wykonaniu dzieci i młodzieży z gminy Nowa Słupia (Świętokrzyskie) pod tytułem Wieczór Pielgrzyma.

 

Od 4 do 6 kwietnia po raz pierwszy pod szyldem Kieleckiego Teatru Tańca odbywać się będą Krajowe Mistrzostwa IDO (International Dance Organization)/Gala Mistrzostw odbędzie się 5 kwietnia na dużej scenie Kieleckiego Teatru Tańca.

 

W ramach festiwalu po raz 26 odbędą się także Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego, które poprowadzą m.in. Erick Bacon, Jo Jodinik, Joyss. (23-27 kwietnia).

 

Kielecki Teatr Tańca został założony w 1995 roku przez Elżbietę Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka. Do 1998 roku działał jako zespół prywatny. Później jako stowarzyszenie, a od 2004 roku uchwałą Rady Miasta Kielce stał się samorządową instytucją kultury finansowaną z budżetu miasta. Repertuar teatru tańca związany jest z różnymi stylami tańca jazzowego. Wśród zrealizowanych przedstawień są m.in. Zdarzyło się w Jeruzalem z uzyką Krzesimira Dębskiego (2008) oraz Święto wiosny w choreografii Angelina Preljocaja (2013).

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close