Wersja do druku

Udostępnij

Sześć premierowych odcinków telewizyjnej odsłony 21. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” oraz jeden retransmitowany spektakl w wykonaniu Baletu Cracovia Danza i krakowskich artystów zobaczyć będzie można we wrześniu na antenie oraz stronie internetowej TVP3 Kraków.

 

Cykl zainauguruje streaming spektaklu Szachy nadawany z Zamku Królewskiego na Wawelu. Będzie można go zobaczyć 5 września o godzinie 18.00 na stronach internetowych TVP3 Kraków oraz Radia Kraków. Następnego dnia, czyli 6 września o godz. 17.40 spektakl wyemitowany zostanie również na antenie TVP3 Kraków. Artyści przeniosą widzów w świat renesansowych potyczek o rękę księżniczki oraz spektakularnych pojedynków szachowych. Scena stanie się wielką szachownicą, na której tancerze w niezwykłych, fantazyjnych kostiumach, odtworzą jako figury szachowe emocjonującą rozgrywkę, mistrzowsko opisaną w poemacie Jana Kochanowskiego.

 

Od 12 września, przez trzy kolejne soboty i niedziele w TVP3 Kraków zobaczyć będzie można cykl Kraków tańcem malowany nawiązujący do przeszłości miasta, które miało wielki wpływ na rozwój polskiej kultury i sztuki. Odcinki przygotowane przez Cracovia Danza Film Studio emitowane będą na antenie TVP3 Kraków o godz. 19.30, w wieczornym paśmie telewizyjnym Krakowska panorama kultury.

 

Program 21. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” Kraków tańcem malowany – odsłony telewizyjnej:

 

12 września: Wokół Wita Stwosza | premiera

13 września: Pan Twardowski, igraszki w Barbakanie | premiera

19 września: Basa Danza z Madonnami | premiera

20 września: Maszkary krakowskie | premiera

26 września: Od Acana do Waćpana | premiera

27 września: Wawelskie baletto | premiera

 

Historie, które składają się na cykl Kraków tańcem malowanyWokół Wita Stwosza, Pan Twardowski, igraszki w Barbakanie, Basa danza z Madonnami, Maszkary krakowskie, Od Acana do Waćpana i Wawelskie baletto – zostaną opowiedziane tańcem z danej epoki. Nie zabraknie w tych opowieściach zrekonstruowanych choreografii, których zapis pochodzi z traktatów przechowywanych w europejskich bibliotekach. Każda z tych historii, pełna kostiumów z tamtych czasów, będzie wyjątkowa, skrojona z innej materii. Oprócz tańca, prezentowane będą słynne dzieła sztuki, w świat których wprowadzą naukowcy i artyści. Przez meandry dawnego Krakowa ujętego w cyklu Kraków tańcem malowany przeprowadzą widzów m.in.: Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa; Jan Polewka, scenograf, reżyser teatralny; dr hab. Marek Walczak, prof. UJ, Instytut Historii Sztuki; dr Agata Wolska, autorka książki Zagrabiony, odzyskany. Historia powrotu ołtarza Wita Stwosza do Krakowa; Leszek Rembowski, choreograf, specjalista od rekonstrukcji dawnego tańca polskiego; czy Anna Śliwa, skrzypaczka, specjalistka od muzyki dawnej. Rozmowy z nimi prowadzić będzie Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close