Wersja do druku

Udostępnij

Na prośbę dr Iwony Pasińskiej, dyrektor Polskiego Teatru Tańca, publikujemy jej odpowiedź na list prof. Ewy Wycichowskiej, zamieszczony 13 lutego 2019 roku na naszych łamach. Pragniemy jednocześnie zaznaczyć, że treści zawarte w niniejszej odpowiedzi nie są stanowiskiem redakcji portalu.

 

Odpowiedź Iwony Pasińskiej, dyrektor Polskiego Teatru Tańca, na list otwarty prof. Ewy Wycichowskiej

Wydawnictwo Polskiego Teatru Tańca, które przygotowaliśmy z okazji jubileuszu 45-lecia Teatru, stanowi autonomiczną propozycję wydawniczą, łączącą walory publikacji naukowej, artystycznej i dokumentalnej. Jego kompozycją rządzi pragnienie pogodzenia dwóch idei – upamiętnienia historii Teatru oraz zainicjowania dyskursu badawczego, sztuki artystycznej oraz edytorskiej, tworzących platformę wymiany myśli i formy wokół tematu ekspresji ciała.  

Zaproponowaliśmy nową formułę okolicznościowego wydawnictwa, które samo jest artefaktem, grą z czytelnikiem i propozycją rozwiązań alternatywnych w stosunku do wcześniej stosowanych, co nie znaczy, że sprzecznych z szacunkiem dla tradycji, a tym bardziej z prawem.  

Publikacja jest interdyscyplinarnym zbiorem tekstów naukowych, przygotowanych przez najwybitniejszych polskich badaczy, reprezentujących zarówno dyscypliny humanistyczne, jak i ścisłe. Wizja artystyczna, która znajduje swój wyraz w zawartości fotograficznej i koncepcji edytorskiej, dokumentuje dorobek Teatru, z drugiej inspiruje się jego historią i w nowatorski sposób ją przetwarza – stąd tematyczna sesja w kostiumach z archiwalnych spektakli Polskiego Teatru Tańca oraz forma publikacji, która w symboliczny sposób nawiązuje do starań Teatru o własną siedzibę.  

Pragnęliśmy również, aby wydawnictwo – dodajmy, dwujęzyczne, mające szansę dotrzeć do publiczności za granicą – spełniło rolę retrospektywnego przeglądu dokonań Teatru. Stąd znalazły się w nim podziękowania dla Artystów, spis wszystkich premier Polskiego Teatru Tańca od 1973 do 2018 roku z wyszczególnieniem nazwisk choreografów, kompozytorów oraz artystów-tancerzy. Uhonorowaliśmy też dyrektorów i wicedyrektorów Teatru, poświęcając im osobną przestrzeń w wydawnictwie. Fotografów, którzy towarzyszyli nam przez ponad 45 lat, wyróżniliśmy osobną kolumną.

Jesteśmy otwarci na dyskusje odnoszące się do wydawnictwa Polskiego Teatru Tańca, będącego próbą uchwycenia fenomenu tańca w formie artystycznej. Z pewnością jest to pierwsza tego rodzaju publikacja Polskiego Teatru Tańca, w której tak wiele zapomnianych chwil (zdjęć) odtworzono.  

Nasze okolicznościowe wydawnictwo artystyczne, jak każdy artefakt, może zachwycać lub nie, jednak prawa autorskie zostały w nim zachowane.

Z wyrazami szacunku 
dr Iwona Pasińska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca, wydawcy artystycznej książki  

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close