Wersja do druku

Udostępnij

                                                                                                                                                                                    Kraków, 27.01.2016

 

„Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na list otwarty Pani Jadwigi Majewskiej chciałabym poinformować, że istotnie, jedyną kuratorką tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego „KRoki” w Krakowie będzie Pani Katarzyna Bester. Tylko ona bowiem, przygotowała propozycję programu, którą, w oparciu o nasze wcześniejsze ustalenia, miałyśmy uzgodnić do końca października 2015 roku.

 

W ubiegłych latach (2013-2014), od sierpnia do końca października trwał okres współtworzenia programu przez obie kuratorki, który po mojej akceptacji stawał się podstawą złożenia wniosku  o dofinansowanie Festiwalu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

W roku 2015, do końca października Pani Jadwiga Majewska nie złożyła żadnych propozycji, projektów, planów. Przygotowana samodzielnie przez Panią Katarzynę Bester propozycja programu była interesująca, spójna, zgodna z ustalonym wspólnie tematem edycji. Wbrew opinii Pani Jadwigi Majewskiej zawierała również plany prezentacji polskich spektakli podczas Festiwalu.

Jako kierownik artystyczny Małopolskiego Ogrodu Sztuki, który jest jedynym organizatorem Festiwalu „KRoki”, podjęłam również samodzielną decyzję o zrealizowaniu pierwszej, własnej premiery festiwalowej na podstawie projektu Digital Garden, stworzonego przez ekipę multimedialną MOS i zaprzyjaźnionych tancerzy. Uważam bowiem, że MOS w coraz większym stopniu powinien być nie tylko organizatorem, ale i producentem autorskich spektakli wykorzystujących niezwykły potencjał tego miejsca oraz pracujących w nim ludzi, i przede wszystkim polskich artystów.

 

Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego „KRoki” jest jednym z najwspanialszych owoców krótkiej działalności Małopolskiego Ogrodu Sztuki, a Pani Jadwiga Majewska niewątpliwe przez trzy lata była jedną z autorek jego sukcesu. Bardzo żałuję, że nie  brała udziału w tworzeniu kolejnej edycji Festiwalu, ale nie stało się tak dlatego, że została wykluczona czy zlekceważona. Stało się tak, ponieważ sama wycofała się z pracy nad jego programem.

 

Festiwal planujemy, tak jak w minionym roku, w maju. Oficjalny program ogłosimy jak zwykle na miesiąc przed jego rozpoczęciem i będzie on ściśle uzależniony od wysokości otrzymanej dotacji MKiDN oraz wsparcia zagranicznych partnerów poszczególnych spektakli, o które również zabiegamy.

 

Mam ogromną nadzieję, że Festiwal „KRoki” będzie nadal mógł pomyślnie rozwijać się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, a jego głównymi bohaterami pozostaną artyści i nasza, coraz liczniejsza publiczność.

 

Iwona Kempa

Kierownik Artystyczny Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie”.

 

Kraków, 28.01.2016

 

 

 

„Szanowni Państwo,

W nawiązaniu do oświadczenia wydanego przez Panią Jadwigę Majewską, dotyczącego zakończenia przez nią współpracy przy tworzeniu Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego „KRoki”, jako kuratorka i współtwórczyni wymienionego wydarzenia pragnę przekazać swoje następujące uwagi:

 

Idea powołania Festiwalu Tańca Współczesnego „KRoki” oraz jego koncepcja powstała w 2012 roku, tuż po otwarciu w październiku Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Jest to miejsce wyjątkowe, posiadające nietypową, ale zachwycającą scenę. Zarówno Kierownik Artystyczna Iwona Kempa jak i ja, jako ówczesny pracownik tej placówki, od początku zdawałyśmy sobie sprawę, że jest to wymarzona przestrzeń dla tańca. Zatem, opracowywany w tym czasie program Małopolskiego Ogrodu Sztuki zakładał stworzenie w nim przestrzeni dla tańca, którego głównym punktem miał być planowy festiwal. W procesie szczegółowej realizacji tego założenia, do współpracy została zaproszona przez nas Pani Jadwiga Majewska, która jako współkuratorka, wraz ze mną Katarzyną Bester (w pierwszej edycji festiwalu zarówno kuratorką, jak i koordynatorką wydarzenia, wraz z drugą edycją już wyłącznie kuratorką) współtworzyła program festiwalu przez kolejne trzy edycje.

 

 Po zakończeniu ostatniej edycji festiwalu Pani Jadwiga Majewska nie podjęła dalszej współpracy kuratorskiej nad przygotowywanym programem czwartej edycji festiwalu. Nie może zatem posiadać wiedzy na temat powstałego programu nadchodzącej edycji.  Program przesłany wraz z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawiera nie tylko nazwiska polskich twórców tańca, ale i informacje o dwóch planowanych w ramach festiwalu premierach przygotowywanych przez polskich artystów. Fakt ten jest dowodem na wzrost znaczenia festiwalu nie tylko na scenie międzynarodowej, ale również w obrębie niezwykle dynamicznie rozwijającej się sceny polskiego tańca współczesnego. Jest to wyraz pogłębiania współpracy z polskimi choreografami i tancerzami, dla których festiwal „KRoki” staje się nie tylko ważnym miejscem prezentacji ale i partnerem w procesie twórczym.

 

Jednocześnie jednym z głównych i niezwykle istotnych celów festiwalu, jest umożliwienie polskim artystom konfrontacji ich dokonań z międzynarodowym repertuarem. Jest to cel ważny również z punktu widzenia naszej publiczności, dla której festiwal stanowi okazję do spojrzenia na polski taniec w kontekście międzynarodowym, a przy tym odnalezienia jego kulturowej specyfiki.

 

Wraz z drugą edycją Festiwal Tańca Współczesnego „Kroki” przyjął międzynarodową formułę. Był to naturalny proces rozwoju wydarzenia, które od początku pomyślane zostało jako miejsce prezentacji najlepszych, tanecznych spektakli europejskich i pozaeuropejskich. Obok prac wybitnych choreografów, ale i młodych talentów z zagranicy zawsze swoje projekty i przedstawienia pokazywali polscy artyści, zarówno Ci uznani jak i dopiero poszukujący swojego języka i nowych rozwiązań w obszarze tańca.

 

Ta niezmienna formuła i idea realizowana będzie także w ramach czwartej edycji festiwalu, na którą   już teraz serdecznie Państwa zapraszam.

 

 

Katarzyna Bester

Kuratorka Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego „KRoki”.

 

Więcej:

Oświadczenie Jadwigi Majewskiej

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close