Wersja do druku

Udostępnij

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w weekend, w wieku 46 lat, odszedł André Gingras, choreograf, związany z Dance Works Rotterdam. Artysta cierpiał na agresywną formę raka jelita. Gingras zadebiutował jako choreograf w Holandii w 1999 r. Po latach intensywnej pracy w dziedzinie tańca i teatru na pierwszy plan wychodzi potrzeba znalezienia mocno fizycznego i wizualnego języka. Źródłem inspiracji dla jego poszukiwań w obszarze ruchu były sztuki walki, freerunning, fizyczne symptomy poszczególnych chorób, a także postmodernistyczny taniec i teatr. Gingras dążył do połączenia tańca ze sztukami wizualnymi i cyfrowymi oraz włączenia widzów w dialog o problemach współczesnego świata.W 2009 r. Gingras otrzymał Clore Fellowship jako wsparcie dalszej pracy w roli czołowego przedstawiciela sektora kultury. W marcu 2010 r. został mianowany dyrektorem artystycznym Dance Works Rotterdam.

André Gingras urodził się w Kanadzie, kształcił się w Toronto, Montrealu i Nowym Jorku. W Kanadzie studiował teatr, literaturę angielską i taniec współczesny. Otrzymał rządowe stypendium Arts Award, które umożliwiło mu kontynuowanie edukacji tanecznej w Nowym Jorku. Tam współpracował z takimi artystami jak Christopher Gillis, Doug Varone oraz z zespołem Doris Humphrey Repertory Co. W 1996 r. Gingras związał się na stałe z artystycznym zespołem Roberta Wilsona, jako twórca i wykonawca takich przedstawień jak TSE, The Days Before, Prometheus, 70 Angels on the Facade oraz Relative Light, prezentowanych na całym świecie.

CYP17 – początek
Jego pierwsza praca, produkcja Korzo CYP17, miała premierę na festiwalu CaDance w 2000 r. i odbiła się szerokim echem na całym świecie. Po długiej trasie obejmującej całą Holandię posypały się zaproszenia na festiwale i teatry w Europie, Azji i Ameryce Południowej, w tym od Rencontres Chorégraphiques de Seine-Saint Denis (Bagnolet), Biennale w Bangalore, Festiwal Romaeuropa, Sydney Opera House, Baryshnikov Arts Center oraz Biennale w Wenecji. W 2001 r. Gingras otrzymał za CYP17 Nagrodę Wsparcia Amsterdamskiego Funduszu Artystycznego. Tancerz Kenneth Flak za swój wstęp otrzymał Nagrodę Bessie.

Współpraca między(narodowa)
W 2002 r. Gingras współpracował jako choreograf przy produkcji Petera Steina Penthesilea, której premiera miała miejsce w Amfiteatrze Epidauros (Grecja) i która była prezentowana w całej Europie. W kolejnych latach jego współpraca z Korzo i innymi europejskimi lub azjatyckimi partnerami-producentami zaowocowała następującymi pracami: The Sweet Flesh Room, The Lindenmeyer System, Hypertopia, zeropoint, trans.form, The Autopsy Project, IDORU i Les Commerçants. Prace Gingrasa były sukcesywnie prezentowane w Ameryce Północnej, Europie, Australii i Azji, z biegiem lat zdobywając uznanie wśród krytyków.

Od 2002 r. Gingras otrzymywał zlecenia od wielu znakomitych artystów, organizacji i zespół w z całego świata, w tym Netherlands Dance Theatre I Mean Free Path (2004) oraz excessive second body smile (2005), Roberta Wilsona/Les Rencontres d’Arles, Staatstheater Nürnberg, Iceland Dance Company, Tanztheater Beilefeld, PPS Danse, Festiwal Cinedans, Biennale w Bangalore, Scapino Ballet Rotterdam oraz Rambert Dance Company.

Jego wizjonerskie zaangażowanie w sztukę społecznościową pozwoliło mu na stworzenie takich projektów jak Carmina Burana (2004) we współpracy z Orkiestrą Symfoniczną Liverpoolu oraz Katedrą w Liverpoolu oraz [U Bevindt Zich Hier] ([Jesteś tutaj]), szeroko zakrojoną pracę na 230 nieprofesjonalnych tancerzy i muzyków, przygotowaną na zamknięcie Festiwalu Springdance w 2005 r. Od 2010 r. przewodził nowej inicjatywie angażującej choreografów z Okupowanych Terytoriów Palestyńskich (OPT) realizowanej w ramach warsztatów i programów wymiany z grupą taneczną El Funoun. Jego choreografie, treningi i prowadzone zajęcia były silnie powiązane z tkanką społeczną, współczesnymi kwestiami politycznymi oraz celem kwestionowania tradycyjnych poglądów na temat tańca.

choreografie
2012 The Sweet Art of Bruising – Dance Works Rotterdam/André Gingras
2011 ANATOMICA – Dance Works Rotterdam/André Gingras
2011 Anatomica#1 – część ANATOMICA
2010 LIBIDO – Cie. Dave St-Pierre/Dance Works Rotterdam/Stichting Gingras
2009 IDORU – Korzo Producties/Stichting Gingras

2007 The Autopsy Project – Korzp Producties
2007 Anatomica#3 – Rambert Dance Company
2006 trans.form – Korzo Producties
2006 Hypertopia – Korzo Producties
2004 zeropoint – Korzo Producties
2004 The Lindenmeyer System – Korzo Producties
2002 The Sweet Flesh Room – Korzo Producties
2000 CYP17 – Korzo Producties

instalacje i sztuka społecznościowa
2012 Cultural Olympiad w Londynie
2012 Skipping Dance XL – dla Springdance 2012
2011 Obscenitas – koprodukcja z Dancing on the Edge
2009 Les Commerçants – Korzo Producties
2006 [U Bevindt Zich Hier] – Springdance

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close