Wersja do druku

Udostępnij

Tydzień temu zmarł Jacek Tomasik – wybitny choreograf, kinetograf, etnograf, pedagog, założył legendarnego studenckiego teatru tańca współczesnego Kontrast. Pogrzeb artysty odbędzie się za tydzień 4 marca 2019 o godzinie 13.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.  Przypominamy biografię tej wyjątkowej dla polskiego tańca i teatru postaci.

 

Jacek Tomasik uczył się sztuki choreograficznej w Polsce, Wielkiej Brytanii i Francji. W 1963 roku w Krakowie założył studencki teatr tańca współczesnego Kontrast, który prowadził przez 32 lata. Od 1985 roku związany z Operą Krakowską, gdzie sześć lat był dyrektorem artystycznym baletu, a następnie głównym choreografem. Jest twórcą blisko 500 choreografii, nie licząc tych do telewizji, filmu i do zespołu Kontrast.

 

Współpracował z największymi teatralnymi twórcami w Polsce, m.in. z Konradem Swinarskim (Sen nocy letniej i Wszystko dobre, co się dobrze kończy Williama Szekspira; Wyzwolenie Stanisława Wyspiańskiego); Andrzejem Wajdą (Noc listopadowa” i Klątwa Stanisława Wyspiańskiego, Makbet Williama Szekspira); Tadeuszem Łomnickim (Dwaj panowie z Werony Williama Szekspira); Henrykiem Tomaszewskim (Warszawianka Stanisława Wyspiańskiego), Jerzym Jarockim (Szewcy i Trzeci akt wg Szewców Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Sen srebrny Salomei Juliusza Słowackiego), a także Zygmuntem Hübnerem, Bohdanem Korzeniowskim, Jerzym Kreczmarem. Przygotowywał również choreografie do przedstawień operowych i operetkowych (m.in. Orfeusz i Eurydyka, Oniegin, Madame Sans-Gene, Sonata Belzebuba oraz Traviata w krakowskiej Operze i Operetce, Betlejem polskie – w Operetce Wrocławskiej).

 

***

 

Biogram za materiałami prasowymi Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close