Wersja do druku

Udostępnij

Ophelia_3 to projekt interdyscyplinarnego performansu realizowanego w Gdańsku i Marsylii. Premiera projektu odbywa się w dniach 13-18 września 2013 w ramach wydarzenia Redplexus Festival – Préavis de Désordre Urbain w Marsylii we Francji.

Ophelia_3 to projekt, będący efektem intensywnej współpracy kolektywu artystycznego OFFELIA_COLLECTIF założonego przez performerkę Annę Kalwajtys, tancerkę Katarzynę Pastuszak (Teatr Amareya) i aktorkę Dorotę Androsz (Teatr Wybrzeże). Androsz/Kalwajtys/Pastuszak – artystki będące trzonem OFFELIA_COLLECTIF zaprosiły do współpracy przy projekcie Ophelia_3 dwie wybitne artystki związane z Gdańskiem – Joannę Dudę związaną między innymi z zespołem Wojtek Mazolewski Quintet i działającą w takich projektach jak J=J, Chopin na 5 fortepianów oraz AuAuA i Agnieszkę Kamińską związaną z Teatrem Amareya i założycielkę zespołu muzycznego Atmen Trio. Skupienie różnorodnych artystycznych osobowości z Gdańska wokół projektu Ophelia_3, ma na celu inicjację artystycznego dialogu i stworzenie wielowymiarowego performansu, którego trzykrotna prezentacja odbywa się podczas festiwalu Redplexus Festival – Préavis de Désordre Urbain w Marsylii we Francji.

Redplexus Festival – Préavis de Désordre Urbain w Marsylii we Francji to międzynarodowy festiwal sztuk performatywnych, który odbywa się od siedmiu lat i zyskał już wysokie uznanie wśród krytyków teatru i performansu. Ponadto podczas festiwalu gdańskie artystki będą miały okazję pracować z francuskim zespołem tanecznym i teatralnymBrigade P pod kierunkiem Anne-Sophie Popon, który pomoże im w realizacji premiery widowiska Ophelia_3.

Projekt Ophelia_3 jest kontynuacją poszukiwań artystycznych i interpretacyjnych, dla których punktem wyjścia dla trójki artystek – Androsz/Kalwajtys/Pastuszak – są teksty Wiliama Szekspira i Heinera Müllera. Poszukiwania te zainicjował projekt performatywny Experimental Performance Art/OFELIA/, którego premiera miała miejsce na XVI Festiwalu Szekspirowskim w Teatrze w Oknie, 30 lipca 2012. Projekt Ofelia otrzymał bardzo dobre recenzje i został ponownie zaprezentowany w Teatrze w Oknie w październiku 2012 roku. Ophelia_3, jako kolejna pozycja powstająca na podstawie dramatu Szekspira i Müllera, jest konsekwentną próbą stworzenia obrazu kobiety we współczesnym społeczeństwie opartego na wnikliwej analizie w.w. tekstów oraz wyodrębnieniu z nich postaci kobiecych w taki sposób, aby uniwersalizując problem i tematykę przedstawić miejsce kobiety w dzisiejszym świecie.

Ophelia_3// Offelia_Collectif (PL)

Androsz_Kalwajtys_Kaminska_Pastuszak_Duda

Koncept: Dorota Androsz, Anna Kalwajtys, Katarzyna Pastuszak

Wykonanie: Dorota Androsz, Anna Kalwajtys, Katarzyna Pastuszak, Agnieszka Kamińska, Joanna Duda Oprawa muzyczna: Agnieszka Kamińska, Joanna Duda

Teksty: Heiner Müller „Hamletmaschine”, Dorota Androsz

Premiera: 13-18.09.2013, Redplexus Festival – Préavis de Désordre Urbain w Marsylii / www.redplexus.org Prezentacja i realizacja projektu „Ophelia_3” odbywa się dzięki wsparciu Miasta Gdańsk w ramach Stypendium Kulturalnego „Fundusz Mobilności”

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close