Wersja do druku

Udostępnij

Po latach starań, dla uhonorowania najwybitniejszych przedstawicieli sztuki tańca, powołany został Ogólnopolski Konkurs PERŁY TAŃCA, którego organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca, a inicjatorem i współorganizatorem Fundacja Sztuki Tańca. Na ich patronów, dla zachowania upamiętnienia szczególnych zasług dla polskiego dziedzictwa kulturowego, zostali wybrani wielcy twórcy sztuki tańca: Leon Wójcikowski, Bronisława Niżyńska, Barbara Bittnerówna, Conrad Drzewiecki, Olga Sawicka i Janina Jarzynówna-Sobczak. Prezentujemy sylwetki artystów nominowanych do Nagrody im. Barbary Bittnerówny, przyznawanej za wybitną kreację sceniczną/ rolę taneczną.

 

 

 

Anna Nowak − tancerka, choreografka, magister sztuki
Przez sześć lat tancerka baletu Teatru Wielkiego − Opery Narodowej w Warszawie, następnie tancerka Company Wayne McGregor w Londynie. W latach 2008−2016 brała udział we wszystkich kreacjach artystycznych zespołu, tańcząc na najbardziej prestiżowych scenach świata, w tym w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii, krajach Azji i w większości krajów europejskich. Brała udział wielu filmach, zarówno dokumentalnych, jak i artystycznych, instalacjach sztuki i różnorodnych projektach artystycznych. W ostatnim sezonie pracy tańczyła ponad czterdzieści razy w spektaklu Atomos na najważniejszych scenach na świecie.

 

Artur Grabarczyk − tancerz, choreograf. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Northern School of Contemporary Dance

Były tancerz Scottish Dance Theatre iBałtyckiego Teatru Tańca. Autor spektakli, między innymi REM – Rapid Eye Movement, SiCK, Eight8 Chapters, Druga Strona, Ravnfjær. Występuje i uczy na całym świecie. Współpracował z tak wybitnymi choreografami jak między innymi Damien Jalet, Sharon Eyal, Anton Lachky, Jo Strømgren, Fleur Darkin. Obecnie pracuje z Teatrem Tańca Zawirowania, Formatem Zero, Fundacją Polka Dot oraz Warszawską Operą Kameralną. Prezes Grab Art Foundation, założyciel i główny choreograf zespołu h.art company. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kristóf Szabó – solista Polskiego Baletu Narodowego. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie, którą ukończył w 2013 roku, zdobywając wcześniej I Nagrodę̨ II Międzynarodowego Konkursu Choreografii w Kijowie, II Nagrodę̨ XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku i tytuł Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce. Był też reprezentantem Polski na Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Gdańsku w roku 2013. W Polskim Balecie Narodowym, z którym związał się bezpośrednio po ukończeniu szkoły, zatańczył między innymi główne solo w Moving Rooms, Lizandra w Śnie nocy letniej, Espadę w Don Kichocie, Hortensia w Poskromieniu złośnicy, Ariela i Prospera w Burzy. W 2017 roku osiągnął pozycję solisty, a w rok później wystąpił w roli Armanda Duvala w Damie kameliowej w choreografii Johna Neumeiera oraz Tchnienia w I przejdą deszcze… w choreografii Krzysztofa Pastora.

 

O patronce nagrody – Barbarze Bittnerównie

 

 

***

 

Organizatorzy konkursu: Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja Sztuki Tańca || Partnerzy: Teatr Wielki – Opera Narodowa i Centrum Edukacji Artystycznej || Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Dla Ciebie, magazyn Presto, e-teatr.pl, Teatralia, Taniec, Dziennik Teatralny, teatralny.pl i Going.

 

Patronat honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

 

Szczegółowe informacje: nr tel. 790 395 228 oraz promocja@imit.org.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close