
NA zdjęciu: Jagoda Ignaczak. Fot. Krzysztof Fabiański.
Po latach starań, dla uhonorowania najwybitniejszych przedstawicieli sztuki tańca, powołany został Ogólnopolski Konkurs PERŁY TAŃCA, którego organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca, a inicjatorem i współorganizatorem Fundacja Sztuki Tańca. Na ich patronów, dla zachowania upamiętnienia szczególnych zasług dla polskiego dziedzictwa kulturowego, zostali wybrani wielcy twórcy sztuki tańca: Leon Wójcikowski, Bronisława Niżyńska, Barbara Bittnerówna, Conrad Drzewiecki, Olga Sawicka i Janina Jarzynówna-Sobczak. Prezentujemy sylwetki osób nominowanych do Nagrody im. Janiny Jarzynówny-Sobczak, przyznawanej wybitnym pedagogom, dziennikarzom, teoretykom i promotorom sztuki tańca.
Wiesław Dudek − tancerz, pedagog, choreograf. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi.
W latach 1996-1997 związany z Teatrem Wielkim − Operą Narodową. Od roku 1997 pierwszy solista Teatru Wielkiego w Łodzi. W latach 2000-2003 tancerz w Stuttgart Ballet, gdzie uzyskał dyplom pedagoga tańca. Od 2003 roku solista w Staatsballet Berlin, a od 2005 roku − pierwszy solista. Na jego dorobek sceniczny składają się partie solistyczne w baletach wybitnych choreografów, między innymi Maurice’a Béjarta, Johna Neumeiera, Kennetha MacMillana, Johna Cranko. Od 2014 roku pedagog Węgierskiej Akademii Tańca i Opery w Budapeszcie. Juror międzynarodowych i krajowych konkursów baletowych. Twórca choreografii: Gute fahrt, .S. i Back to you.
Obecnie mieszka i pracuje w Japonii. Współpracuje z Instytutem Polskim w Tokio, reprezentując i promując Polskę nie tylko w dziedzinie kultury. Jest pomysłodawcą i reżyserem polsko-japońskiego projektu „Młody Duch Tańca”.
Jagoda Ignaczak − filolog polski, teatrolog, historyk tańca
Absolwentka filologii polskiej i Podyplomowych Studiów Wiedzy o Teatrze, Filmie i Telewizji na Uniwersytecie Łódzkim oraz Podyplomowych Studiów Menadżerów Kultury na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1987-1997 starszy asystent w Zakładzie Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1989–2016 kierownik literacki, dramaturg i rzecznik prasowy Polskiego Teatru Tańca. Od 1994 do 2016 roku konsultant programowy Dancing Poznań.
Jedna z inicjatorek Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, z którym współpracuje od 2000 roku. Wykładowca na kierunku taniec Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Wieloletnia recenzentka Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z przedmiotu „Wiedza o tańcu”. Autorka licznych tekstów o tańcu oraz książki Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej.
Beata Książkiewicz – profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, doktor habilitowana w dziedzinie sztuki muzycznej.
Pedagog, choreografka, a od 1996 roku wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na kierunku taniec, specjalność Pedagogika Baletowa. W latach 1981-1997 pedagog w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Założycielka, dyrektor i pedagog, działającej od 1997 roku, Szkoły Tańca i Baletu „Fouetté”, a także powstałej w 2016 roku Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca Fouetté w Poznaniu.
Pomysłodawczyni i współorganizatorka International Young Dancers’ Festival, juror Międzynarodowego Konkursu Baletowego „Złote Pointy” oraz Ogólnopolskiego Konkursu o tytuł Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce. Autorka książki Spektakl baletowy dla dzieci – proces twórczy.
O patronce nagrody – Janinie Jarzynównej-Sobczak
***
Organizatorzy konkursu: Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja Sztuki Tańca || Partnerzy: Teatr Wielki – Opera Narodowa i Centrum Edukacji Artystycznej || Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Dla Ciebie, magazyn Presto, e-teatr.pl, Teatralia, Taniec, Dziennik Teatralny, teatralny.pl i Going.
Patronat honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.
Szczegółowe informacje: nr tel. 790 395 228 oraz promocja@imit.org.pl