Wersja do druku

Udostępnij

Po latach starań, dla uhonorowania najwybitniejszych przedstawicieli sztuki tańca, powołany został Ogólnopolski Konkurs PERŁY TAŃCA, którego organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca, a inicjatorem i współorganizatorem Fundacja Sztuki Tańca. Na ich patronów, dla zachowania upamiętnienia szczególnych zasług dla polskiego dziedzictwa kulturowego, zostali wybrani wielcy twórcy sztuki tańca: Leon Wójcikowski, Bronisława Niżyńska, Barbara Bittnerówna, Conrad Drzewiecki, Olga Sawicka i Janina Jarzynówna-Sobczak. Prezentujemy sylwetki osób nominowanych  do Nagrody im. Janiny Jarzynówny-Sobczak, przyznawanej wybitnym pedagogom, dziennikarzom, teoretykom i promotorom sztuki tańca.

 

Wiesław Dudek − tancerz, pedagog, choreograf. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi.

W latach 1996-1997 związany z Teatrem Wielkim − Operą Narodową. Od roku 1997 pierwszy solista Teatru Wielkiego w Łodzi. W latach 2000-2003 tancerz w Stuttgart Ballet, gdzie uzyskał dyplom pedagoga tańca. Od 2003 roku solista w Staatsballet Berlin, a od 2005 roku − pierwszy solista. Na jego dorobek sceniczny składają się partie solistyczne w baletach wybitnych choreografów, między innymi Maurice’a Béjarta, Johna Neumeiera, Kennetha  MacMillana, Johna Cranko. Od 2014 roku pedagog Węgierskiej Akademii Tańca i Opery w Budapeszcie. Juror międzynarodowych i krajowych konkursów baletowych. Twórca choreografii:  Gute fahrt, .S. i Back to you.

Obecnie mieszka i pracuje w Japonii. Współpracuje z Instytutem Polskim w Tokio, reprezentując i promując Polskę nie tylko w dziedzinie kultury. Jest pomysłodawcą i reżyserem polsko-japońskiego projektu „Młody Duch Tańca”. 

 

Jagoda Ignaczak − filolog polski, teatrolog, historyk tańca

Absolwentka filologii polskiej i Podyplomowych Studiów Wiedzy o Teatrze, Filmie i Telewizji na Uniwersytecie Łódzkim oraz Podyplomowych Studiów Menadżerów Kultury na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1987-1997 starszy asystent  w Zakładzie Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1989–2016 kierownik literacki, dramaturg i rzecznik prasowy Polskiego Teatru Tańca. Od 1994 do 2016 roku konsultant programowy Dancing Poznań.

Jedna z inicjatorek  Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, z którym współpracuje od 2000 roku. Wykładowca na kierunku taniec Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Wieloletnia recenzentka Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z przedmiotu „Wiedza o tańcu”. Autorka licznych tekstów o tańcu oraz książki Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej.

 

Beata Książkiewicz – profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, doktor habilitowana w dziedzinie sztuki muzycznej.

 

Pedagog, choreografka, a od 1996 roku wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na kierunku taniec, specjalność Pedagogika Baletowa. W latach 1981-1997 pedagog w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Założycielka, dyrektor i pedagog, działającej od 1997 roku, Szkoły Tańca i Baletu „Fouetté”, a także powstałej w 2016 roku Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca Fouetté w Poznaniu.

 

Pomysłodawczyni i współorganizatorka International Young Dancers’ Festival, juror Międzynarodowego Konkursu Baletowego „Złote Pointy” oraz Ogólnopolskiego Konkursu o tytuł Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce. Autorka książki Spektakl baletowy dla dzieci – proces twórczy.

 

O patronce nagrody – Janinie Jarzynównej-Sobczak

 

***

 

Organizatorzy konkursu: Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja Sztuki Tańca || Partnerzy: Teatr Wielki – Opera Narodowa i Centrum Edukacji Artystycznej || Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Dla Ciebie, magazyn Presto, e-teatr.pl, Teatralia, Taniec, Dziennik Teatralny, teatralny.pl i Going.

 

Patronat honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

 

Szczegółowe informacje: nr tel. 790 395 228 oraz promocja@imit.org.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close