Wersja do druku

Udostępnij

W ramach międzynarodowego festiwalu teatralnego Olimpiada Teatralna 2016 „Świat miejscem prawdy” w nurcie „Więcej niż teatr” w dniach 26-27 października zaplanowano prezentacje spektakli ruchowo-tanecznych z udziałem osób niepełnosprawnych. Oba spektakle zdecydowanie przełamują bariery gatunkowe terapii sztuką i tworzą autonomiczne propozycje artystyczne. Gatunki chronione Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego to spektakl ruchowy połączony z filmem dokumentalnym, nakręconym w zespole przyrodniczo-krajobrazowym Żabie Doły, nazywanym Śląskimi Mazurami. Zarówno w Gatunkach, jak i w przyrodzie następują naturalne mechanizmy obronne. Bohaterowie odnajdują prawdę o swoich ciałach gdzieś na styku performansu scenicznego i realnego życia. W zderzeniu z codziennymi doświadczeniami scena staje się dla nich bezpiecznym schronieniem, rezerwatem, jedynym miejscem, gdzie mogą szczerze, choć nie bez lęku, opowiedzieć o swojej tożsamości.

 

 Film dokumentalny przedstawia czworo tancerzy w niezwykłej przestrzeni Śląskich Mazur. Wybór miejsca nie jest przypadkowy – rezerwat przyrody, gatunki, które by przeżyć, muszą zostać objęte ochroną państwa, i młodzi ludzie o alternatywnej motoryce. Choreografia, skomponowana dla zaangażowanych w projekt tancerzy, stawia przed nimi nie tylko wyzwania ruchowe, lecz także aktorskie. Gatunki chronione są próbą krytycznej refleksji na temat sposobu postrzegania osób o alternatywnej motoryce, bez nadużywanych w mediach narracji „ofiary” albo „superbohatera”.

 

W spektaklu Simulante Bande grupa VerTeDance i Teatr Arche z Czech poszukują oryginalnych środków wyrazu poprzez ruch w oparciu o współpracę osoby niepełnosprawnej z osobą pełnosprawną. Celem zespołu jest zmierzenie się przynajmniej z niewielką częścią nadspodziewanie szerokiego wachlarza problemów, z jakimi w codziennym życiu mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, starające się wieść „normalne” życie. Obok dwojga uznanych zawodowych tancerzy, jakimi są Helena Arenbergerová oraz Petr Opavský, w spektaklu występują aktorki z niepełnosprawnościami, Alena Jančíková i Zuzana Pitterová. Warto dodać, że spektakl otrzymał nagrodę publiczności Czeskiej Platformy Tańca 2013.

 

Prezentacje spektakli uzupełni spotkanie Taniec – budowanie wspólnoty, w którym udział wezmą Rafał Urbacki oraz Magdalena Caprdová, Lukáš Homola, Alena Jančíková, Jan Kratochvíl i Zuzana Pitterová z VerTeDance i Teatru Archa. Oś śniadania wyznaczą spektakle Simulante Bande VerTeDance i Teatru Archa oraz Gatunki chronione Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego. W obu spektaklach, posługujących się odrębnymi językami estetycznymi ograniczony ruch pomógł wykonawcom odnaleźć nowe możliwości wyrazu i ludzkie piękno. Badanie ludzkiego ciała zarówno „zwyczajnego”, jak i o alternatywnej motoryce przełożone zostało na ciągi działań i opowieści (trudnych, lirycznych, niekiedy śmiesznych), a także pozwoliło na budowanie wspólnoty wokół tańca. Nie jest on w tym wypadku przejawem wirtuozerii, ale swobody, drogą manifestacji własnej tożsamości, doznania wzajemności i twórczości w przestrzeni życia i sztuki. Dzięki niemu można szukać radości i doświadczyć spotkania wbrew fizycznym, społecznym, etnicznym i wiekowym stygmatyzacjom. Wraz z refleksją, że łatwo dostrzec niepełnosprawność fizyczną, fałszywe traktowanie siebie i drugiego człowieka ogranicza w niewidoczny sposób; może pojawić się pytanie: czy sztuka – taniec zdoła znieść takie ograniczenia, jak strach, uprzedzenia, tabu, iluzje?

 

Spektakle nie tylko poruszają temat ograniczeń osobistych i społecznych, lecz także stawiają pytanie o to, czym jest życie. Całe szczęście, że to, czego boimy się w życiu, interesuje nas w teatrze. Na chronionym terytorium sceny widzimy twarde fakty, ale i wraz z nimi proces wyzwalania się z więzienia ciała i z wewnętrznych uwikłań. Scena staje się niby rezerwat, w którym aktorzy i widzowie mogą podzielić się tym, co skrywane i najbardziej wrażliwe. 

 

Dyskusja odbędzie się 27 października o godz. 9.30 w Barbara: infopunkt, kawiarnia, kultura, ul. Świdnicka 8c.

 

Uczestnicy/Uczestniczki:

 

Magdalena Caprdová jest tancerką. Współpracowała z Akramem Khanen przy tworzeniu choreografii na uroczystość otwarcia Olimpiady w Londynie.

Lukáš Homola jest tancerzem i studentem tańca.

Alena Jančíková jest dyrektorką czeskiego stowarzyszenia paraplegików, wspierającego powrót ludzi na wózku do aktywnego życia. Za sukcesy na tym polu otrzymała Nagrodę Olgi Havlowej (2013) oraz medal czeskiego Senatu (2015).

Zuzana Pitterová jest aktorką. Studiuje na Akademii Sztuk Scenicznych (DAMU) w Pradze. Realizuje autorskie projekty aktorskie i radiowe. Za kreację w Simulante Bande otrzymała nagrodę prestiżowego festiwalu Czeska Taneczna Platforma 2014.

Jan Kratochvíl jest muzykiem, współtwórcą zespołu DVA, odnoszącego sukcesy w Czechach i za granicą. Jest autorem muzyki do Simulante Bande VerTeDance i Teatru Archa.

 


***


Ciekawym kontekstem prezentacji nurtu „Więcej niż teatr” i towarzyszącej im dyskusji może stać się pokaz przedstawienia Pippo Delbono Ewangelia w nurcie głównym festiwalu. Artysta od lat tworzy  swój teatr wspólnie z osobami o różnych stopniach niepełnosprawności (cielesnej/umysłowej), których osobiste historie, ale także ciała i sposób poruszania, stanowią podstawę poszukiwań artystycznych Delbono. Najnowszy spektakl włoskiego twórcy oparty jest na wspomnieniach chorwackich aktorów i tancerzy, którzy przedstawią na scenie swoje życiorysy, często głęboko naznaczone traumatycznymi wydarzeniami okrutnej wojny, która zmieniła historię, miejsca i granice ich kraju. W recenzji w „Le Temps” czytamy: „Dziś świat krwawi bardziej niż kiedykolwiek, a Pippo Delbono, zachowując wiarę w człowieka, wykracza daleko poza wszelkie dogmaty i prawa, przedstawia wizję, w którą wplata wolną miłość i radość. Włoski artysta nie obawia się cielesności i patosu, i tym nas do siebie przekonuje. Jego ultracharyzmatyczny teatr ma uzdrawiającą moc”. Pokazy spektaklu odbędą się 26-27 października o godz. 20.00 na Scenie ATM na Bielanach. Widzowie mają zapewniony przejazd w obie strony.

 

Więcej informacji o spektaklu

Natomiast 26 października o godz. 12.00 we Wrocławskim Teatrze Lalek w ramach nurtu „Prawda i tylko prawda” odbędzie się spotkanie z Pippo Delbono Prawdziwa sztuka możliwa będzie wtedy, gdy pokochamy piękno prawdy, które poprowadzi dr Katarzyna Woźniak. Słowo „aktor” umarło – twierdzi Pippo Delbono. Aktorzy dramatyczni, ograniczający się do recytacji tekstów klasyków, współczesnych, uwspółcześnionych klasyków, nie są autentyczni. Tymczasem Delbono, zafascynowany antropologią teatru Eugenia Barby i treningiem aktora, potrafi dostrzec w naturalnej ekspresji „życiowych aktorów” – jak nazwał charakterystycznych aktorów Compagnia Pippo Delbono Tomasz Kierńczuk – autentyczność, do której trzeba zazwyczaj aktora prowadzić, oduczając go konwencji, w której został wykształcony.

 

O spektaklach nurtu „Więcej niż teatr”:

 

Gatunki chronione

26 października godz. 17.00 (spektakl z audiodescrypcją), 27 października godz. 19.00,  

Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184

 

Z recenzji:

Gatunki chronione wolne są od laurkowej wzniosłości […]. Mamy zaś do czynienia z prezentowaniem dumy czerpanej z fizycznych, swoją drogą naprawdę imponujących, możliwości niedoskonałych ciał.”

Alicja Müller, teatralia.pl

 

Choreografia, działania performatywne: Rafał Urbacki

Tańczą: Tatiana Cholewa, Radosław Lis, Karolina Stroisz

Światła: Rafał Urbacki, Michał Wawrzyniak

Asystent: Marlena Hermanowicz

Koncepcja filmu, montaż: Anu Czerwiński, Rafał Urbacki

Realizacja filmu, zdjęcia: Anu Czerwiński

W filmie występują: Tatiana Cholewa, Filip Pawlak, Karolina Stroisz, Katarzyna Szarawara

Narratorka: Karolina Kędziora

Asystent kamery: Piotr Gacek (WRiTv UŚ)

Koordynatorka projektu laba off | Natalia Starowieyska

Produkcja: Teatr ROZBARK

Sponsor: TVP Kultura

Premiera: 27 czerwca 2014

 

Anu Czerwiński jest filmowcem-dokumentalistą. Ukończył reżyserię dokumentu na Université Paris Diderot (Paris VII), obecnie studiuje w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jego debiutancki film Kalambury był doceniany na francuskich festiwalach filmowych (Chéris-Chéries, FIPA, Biarritz, PiontDoc). Współpracował z paryskimi teatrami, m.in. z Opéra de Paris, Théatre Artistic Athévains, Théatres Parisiens Associées, gdzie tworzył oprawę multimedialną i materiały dokumentalne.

 

Spektakl z audiodeskrypcją w języku polskim prezentowany jest 26 października.

 

Simulante Bande

26 października godz. 19.00, 27 października godz. 17.00,

 PWST we Wrocławiu, ul. Braniborska 59

 

Żyją pośród nas, ale czasami zachowują się tak, jakby byli niewidoczni. Czasami patrzymy na nich tak, jakby pochodzili z innej planety. Trochę ich podziwiamy, trochę się ich boimy, często im współczujemy. Niemal nic o nich nie wiemy. Często poruszają się w odmienny sposób. Zazwyczaj nie wpisują się w przyjęte kanony piękna. Ale ich cele są podobne do naszych: chcą przeżyć życie w pełni. Dlaczego wciąż ich wykluczamy? Dlaczego istnieje podział na „nich” i „nas”? Zaakceptowanie ich może przynieść korzyść nam wszystkim. Być może otrzymamy nawet z powrotem więcej, niż potrafimy sobie wyobrazić. Poznajmy się – liczy się nawet „tylko na chwilę”!

 

Z recenzji:

„Głębokie i mądre przedstawienie, całkowicie powalające nie tylko z uwagi na treść, ale także pod względem estetycznym.”

Johana Mücková, ct24.cz

 

Choreografia: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová


Dramaturgia: Lukáš Jiřička


Występują: Magdalena Caprdová, Lukáš Homola, Alena Jančíková, Zuzana Pitterová

Muzyka: DVA


Światła Pavel Kotlík


Kostiumy i oprawa sceniczna: Masha Černíková

Produkcja: VerTeDance, danceWATCH Karolína Hejnová, Teatr Archa

Wsparcie: portal Praha.eu, Czeskie Ministerstwo Kultury, Nadace Vodafone, METROSTAV a.s.

Premiera 29 kwietnia 2012

 

Bilety: 30 zł.

 

***

 

Więcej o festiwalu: http://www.theatreolympics2016.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close