Wersja do druku

Udostępnij

Jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych – opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie… Baśń o Dziadku do Orzechów i Królu Myszy napisał w 1816 roku niemiecki poeta, pisarz, muzyk i malarz w jednej osobie E.T.A. Hoffmann. Jej francuska adaptacja pióra Aleksandra Dumasa-ojca zainspirowała twórców w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Baletowy kształt baśni powstał w wyobraźni ojca rosyjskiej szkoły tańca Mariusa Petipy, skomponowanie muzyki powierzono Piotrowi Czajkowskiemu, po sukcesie jego Śpiącej królewny, także w układzie sławnego choreografa. PremieraDziadka odbyła się w 1892 roku.

Efektowna muzyka Czajkowskiego stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów baletu. Twórcą premierowego przedstawienia w Operze Krakowskiej jest Emil Wesołowski, wybitny polski choreograf, od 30 lat związany z Teatrem Wielkim – Operą Narodową jako tancerz, dyrektor baletu i autor przedstawień. Przez baśniowe światy poprowadzi widza malarska, wykorzystująca współczesne techniki komponowania obrazów scenografia Marka Grabowskiego, a pracownie krawieckie szyją około dwustu bajecznych kostiumów, zaprojektowanych przez Marię Balcerek z charakterystyczną dla jej poetyki fantazją. Tańczy Balet Opery Krakowskiej. Przedstawienie adresowane jest zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych .Premiera odbędzie się 21 grudnia, kolejne spektakle zaplanowane są na 22, 28-29 grudnia 2013 oraz 9-10 i 12 stycznia 2014.

Więcej

realizatorzy:


Choreografia i inscenizacja: Emil Wesołowski

Kierownictwo muzyczne: Grzegorz Berniak

Scenografia: Marek Grabowski

Kostiumy: Maria Balcerek

Reżyseria światła: Bogumił Palewicz

Przygotowanie chóru dziecięcego: Marek Kluza

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close