Wersja do druku

Udostępnij

20 grudnia o godz. 12.00 wystawiony zostanie spektakl Dziadek do orzechów – jeden z najbardziej znanych klasycznych baletów. Opowiada on o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki – dziadka do orzechów – wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, niczym we śnie.

Transmisję live będzie można zobaczyć na platformie Play Kraków. Sprzedaż dostępów do transmisji w cenie 10 zł rozpocznie się na dwie godziny przed spektaklem.

Baśń o Dziadku do Orzechów i Królu Myszy napisał w 1816 roku E.T.A. Hoffmann – niemiecki poeta, pisarz, muzyk i malarz. Jej francuska adaptacja pióra Aleksandra Dumasa ojca zainspirowała twórców w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Baletowy kształt baśni powstał w wyobraźni ojca rosyjskiej szkoły tańca Mariusa Petipy. Skomponowanie muzyki powierzono Piotrowi Czajkowskiemu.

Twórcą przedstawienia wystawianego przez Operę Krakowską jest Emil Wesołowski, wybitny polski choreograf. Przez baśniowe światy poprowadzi widza malarska scenografia Marka Grabowskiego. Bajeczne, fantazyjne kostiumy zaprojektowała Maria Balcerek. Doskonale oddana została baśniowa rzeczywistość poprzez świetne pomysły scenograficzne, kostiumy oraz piękny płynny występ artystów baletu […] Balet nie wykonuje kolejnych zadań, ale niemalże „płynie” w następujących po sobie scenach widowiska. Taniec Śnieżynek, Myszy, Kwiatów i Żołnierek oraz wszystkie solówki Klary, Drosselmeyera, Lalki czy Wojownika to piękne elementy spektaklu, które jak w kalejdoskopie przewijają się przez scenę – napisała o inscenizacji recenzentka Anna Kańska-Małachowska w roku jej premiery (2013).

W spektaklu udział wezmą Balet (w rolach głównych m.in. Mizuki Kurosawa, Gabriele Togni, Yauheni Raukuts, Agnieszka Chlebowska), Studio Baletowe, Chór Dziecięcy i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Joachima Kołpanowicza.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close