Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 30 maja o godz. 17.00 Opera na Zamku w Szczecinie (Hala Opery, ul. Energetyków 40) zaprasza na światową prapremierę baletu Przemysława Zycha Alicja w Krainie Czarów w choreografii Jacka Tyskiego, solisty i choreografa Polskiego Baletu Narodowego. Balet realizowany jest na motywach powieści Lewisa Carolla Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra, inspirację dla niego stanowi również film Tima Burtona Alice in Wonderland. Muzyka natomiast powstała dzięki pierwszemu od wielu lat w Szczecinie i jednemu z nielicznych w Polsce zamówieniu kompozytorskiemu, które przyjął Przemysław Zych.

 

Znana na całym świecie historia Alicji, która trafia do Krainy Czarów (a raczej Krainy Cudów, jeżeli być wiernym angielskiemu określeniu „Wonderland”) będzie drugą z trzech premier baletowych bieżącego sezonu. Warstwa muzyczna została napisana specjalnie na potrzeby szczecińskiej realizacji. Ten Świat Cudów powstał głównie dzięki współpracy Jacka Tyskiego (choreografa, który przedstawił też pomysł libretta na podstawie powieści Carolla) i kompozytora Przemysława Zycha. Powstała kompozycja niezwykle plastyczna, niemal filmowa.

 

Kolejne prezentacje zaplanowano  na 31 maja o godz. 17.00 oraz 1 czerwca (godz. 11.00 i 17.30).

 

Wywiad z Przemysławem Zychem

 

Wywiad z Jackiem Tyskim

 

Muzyka: Przemysław Zych
Choreografia: Jacek Tyski
Kierownictwo muzyczne, dyrygent: Jerzy Wołosiuk
Scenografia: Robert Majkut
Kostiumy: Marta Fiedler
Reżyseria świateł: Christian Sellin
Multimedia: Cyprian Piwowarski
Stylista fryzur: Marek Bryczyński

 

Czas trwania: ok. 90 minut (jedna przerwa)

 

Ceny biletów: 25-40 zł – premiera, 15-29 zł – pozostałe spektakle

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

Logo IMIT (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close