Wersja do druku

Udostępnij

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na premierę dwuczęściowego spektaklu baletowego Świecie dziwny / Coming together w choreografii wybitnych artystów: Roberta Glumbka i Kevina O’Daya, która odbędzie się 2 lipca o godz. 19.00. Kolejne przedstawienie będzie miało miejsce w sobotę – 3 lipca. Spektakl powstał do muzyki i słów piosenek Ewy Demarczyk, Marka Grechuty, Czesława Niemena i Frederica Rzewskiego.

 

O spektaklu Świecie dziwny / Coming together

 

Wszyscy znamy te teksty, jest w nich taka siła, moc. Utwór „Dziwny jest ten świat”, w którym mowa o tym, jak człowiekiem gardzi człowiek, można uznać jako kwintesencję tego, co obserwujemy na świecie (…) Zamknąłem ludzi w jednym pomieszczeniu. Zwykłych, normalnie ubranych… Niczym specjalnie się nie wyróżniają. Scenografia też jest dość oszczędna, bo chcę skupić się na międzyludzkich relacjach – ale zawiera sporo symboli. (…) Chciałbym, żeby wszystko skończyło się dobrze. Taką też mam nadzieję. Że wyjdziemy kiedyś  z konfliktów, dojrzejemy do akceptacji. Że ludzi dobrej woli jest więcej – jak śpiewał Niemen. Jestem idealistą. Wierzę w ludzi. Żyję na co dzień w Kanadzie, w kraju, w którym doszło do wielkich zmian. Każdy człowiek jest tam sobą, tym, kim chce być. Bez strachu wychodzi na ulicę, nie boi się, że coś złego go spotka za odmienność. Zatem tak, jest możliwe, że się zmienimy. W taki świat wierzę. Mam nadzieję, że uda mi się tym spektaklem dołożyć do tego swoją małą cegiełkę.

 

Fragmenty wywiadu z choreografem Robertem Glumbkiem.

 

Muzyka:

Pocałunki – wyk. E. Demarczyk, muz. Z. Konieczny, sł. M. Pawlikowska-Jasnorzewska / Karuzela z Madonnami – wyk. E. Demarczyk, muz. Z. Konieczny, sł. M. Białoszewski / Grande Valse Brillante – wyk. E. Demarczyk, muz. Z. Konieczny, sł. J. Tuwim / Niepewność – wyk. M. Grechuta, muz. J. Pawluśkiewicz, sł. A. Mickiewicz / Ocalić od zapomnienia, wyk. i muz. M. Grechuta, sł. K.I. Gałczyński / Dziwny jest ten świat – wyk., muz. i sł. Cz. Niemen / Baw się w ciuciubabkę – wyk. i muz. Cz. Niemen, sł. F. Walicki / Obok nas – wyk. Cz. Niemen, muz. W.S. Piętowski, sł. J. Odrowąż-Wiśniewski / Niepotrzebni – wyk. Cz. Niemen, muz. M.J. Zimiński, sł. M.P. Gaszyński

 

Projekt Coming Together opiera się na koncepcji dotyczącej realnego poczucia wspólnoty. Naszym zadaniem jest akceptacja faktu, iż jesteśmy częścią pewnej grupy. Czasem ludziom łatwo jest być razem, a czasem okazuje się to niemożliwe. Są osoby, z którymi nawiązujemy relacje lekko i bez trudu, ale spotykamy także ludzi, z którymi nie znajdujemy wspólnego języka. Współdziałanie nie zawsze się udaje. Wiemy jednak, że dążenie do zjednoczenia pozostaje najwyższą ludzką wartością. Ponadto, tworząc spektakl, pracujemy m.in. nad utworem Amerykanina o polskich korzeniach, sami będąc kreatywnymi przedstawicielami obu kultur: amerykańskiej i polskiej. Choreograficznie bazujemy zarówno na estetyce baletu współczesnego, jak i klasycznego. Nacisk na zróżnicowanie stylów tanecznych to zasługa samych tancerzy. Ta współpraca bardzo nas do siebie zbliżyła. Był to proces niezwykle osobisty zarówno dla choreografów, jak i dla tancerzy.

 

Fragment wypowiedzi choreografa Kevina O’Daya.

 

Coming Together i Attica to utwory skomponowane przez Frederica Rzewskiego. Wydane w 1974 roku, pozostają ponadczasowe. Poddawane są różnorodnym interpretacjom — zarówno muzycznym, jak i tanecznym. Opera na Zamku także podejmuje próbę przybliżenia publiczności tych przełomowych dzieł sztuki awangardowej, tłumacząc libretto na język polski (za zgodą kompozytora) po raz pierwszy w historii.

 

Muzyka:

Coming Together, Attica – muz. Frederic Rzewski

 

Realizatorzy:

 

Inscenizacja i choreografia:          

Świecie dziwny: Robert Glumbek

Coming Together: Kevin O’Day

Kierownictwo muzyczne Coming Together: Jerzy Wołosiuk

Scenografia i kostiumy: Tijana Jovanović

Reżyseria świateł: Dawid Karolak

 

Obsada: 

             

Świecie dziwny 

               Nadine De Lumé / Stéphanie Nabet

               Aleksandra Głogowska / Aleksandra Januszak

               Emma McBeth / Nayu Hata

               Viridiana Hernandez Martinez / Chiara Belloni

               Julia Safin / Olga Kuźmina-Pietkiewicz

               Andrzej Śmiałek / Roger Bernad

               Jeppe Jakobsen / Piotr Nowak

               Pedro Rizzi Maciel / Yu Yamani

               Paweł Wdówka / Patryk Kowalski

 

Coming Together            

               Chiara Belloni / Emma McBeth

               Nayu Hata / Julia Safin

               Aleksandra Januszak / Aleksandra Głogowska

               Olga Kuźmina-Pietkiewicz / Nadine De Lumé

               Stéphanie Nabet / Viridiana Hernandez Martinez

               Roger Bernad / Jeppe Jakobsen

               Patryk Kowalski / Paweł Wdówka

               Piotr Nowak / Pedro Rizzi Maciel

               Yu Yamani / Andrzej Śmiałek

 

Orkiestra Opery na Zamku          

                

Głos: Konrad Pawicki

Dyrygent: Jerzy Wołosiuk

Inspicjent: Katarzyna Berowska

 

Więcej informacji na stronie: https://www.opera.szczecin.pl/repertuar/swiecie-dziwny-coming-together.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close