Wersja do druku

Udostępnij

W bydgoskiej operze trwa odliczanie do pierwszego spektaklu po lockdownie. Obecnie odbywają się próby do produkcji z bieżącego repertuaru. Premiery z tego sezonu artystycznego miały swoje prezentacje najpierw online – jako  filmy zarejestrowane z użyciem profesjonalnego sprzętu. Na pokazy z udziałem widowni musiały poczekać kilka miesięcy. Cierpliwość widzów zostanie jednak nagrodzona, bo jeszcze przed wakacjami Opera Nova pokaże m.in. tryptyk baletowy Jacka Przybyłowicza Szepty i cienie. Z kolei młodzi entuzjaści muzyki i tańca już pod koniec maja będą mogli przeżyć Operowy zawrót głowy.

 

Zaraz po otwarciu teatru, od 29 maja do 2 czerwca, bydgoska opera zaprasza najmłodszych na wspólne świętowanie Dnia Dziecka. Po miesiącach zdalnej edukacji bydgoscy artyści zachęcają do udziału w muzycznej lekcji na żywo. Temu Operowemu zawrotowi głowy tempo nadawać będzie rezolutna Kropka, a energii cichy (z pozoru! ) Wykrzyknik. Warto przekonać się, ile i jak łatwo można nauczyć się w teatrze operowym. Dziecięca opera z mini-orkiestrą i mini-baletem wprowadza widzów w wieku od 6 do 12 lat w świat muzyki i tańca, zaprasza do zabawy z językowymi łamańcami, pojedynku na słowa i wspólnego śpiewania.

 

Operowy zawrót głowy:

 

Reżyseria i libretto: Magdalena Małecka-Wippich

Scenografia: Marta Kodeniec

Kostiumy: Marta Kodeniec

Muzyka: Maciej Małecki

 

Więcej o spektaklu: www.opera.bydgoszcz.pl/OPEROWY_ZAWROT_GLOWY,10,94

 

Z kolei w czerwcu na dorosłych widzów czeka prawdziwa baletowa uczta. W dniach 12 i 13 czerwca odbędzie się sceniczna premiera Szeptów i cieni Jacka Przybyłowicz. Jeden z najlepszych choreografów tańca współczesnego zrealizował swój autorski spektakl z Baletem Opery Nova. Dla tancerzy jest to niewątpliwa nobilitacja posiadania prac choreograficznych tego wybitnego artysty w repertuarze. Na przedstawienie składają się trzy odrębne, a jednak przenikające się i łączące części. Pierwsza to najnowsza realizacja znanego już na europejskich scenach Barocco do muzyki J. S. Bacha. Dwie pozostałe, do muzyki współczesnych kompozytorów : Szepty i cienie Pawła Szymańskiego  oraz 3 for 13 Pawła Mykietyna, stworzone zostały jako prapremiery dla bydgoskiego baletu. W ten sposób najnowsze przedstawienie Opery Nova ukazuje panoramę świadomych przemian języka choreografii i rozpoznawalnego stylu Jacka Przybyłowicza na przestrzeni kilkunastu lat.

 

Szepty i cienie w wersji online dla portalu taniecPOLSKA zrecenzowała Katarzyna Gardzina. Miłośnicy tańca zapewne będą chcieli skonfrontować wersję filmową, pokazywaną na kanale YouTube, z tą oglądaną ze sceny. Niezwykła aura, odczuwalna nawet przez ekran laptopów, niewątpliwie zostanie spotęgowana odbiorem spektaklu na żywo.

 

Szepty i cienie:

 

Choreografia: Jacek Przybyłowicz

Kostiumy i scenografia: Jacek Przybyłowicz i Paweł Grabarczyk

Reżyseria świateł: Maciej Igielski   

Projekcje multimedialne: Ewa Krasucka    

Asystenci choreografa: Małgorzata Chojnacka i Stephane Aubry

II asystentka choreografa: Olga Karpowicz

 

Więcej o spektaklu: www.opera.bydgoszcz.pl/SZEPTY_I_CIENIE,10,105

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close