Wersja do druku

Udostępnij

Opera Wrocławska (ul. Świdnicka 35) zaprasza w sobotę 25 marca o godz. 19.00 na premierę wieczoru baletowego Femme fatale w choreografii Jacka Tyskiego. Przedstawienie jest pierwszą premierą baletu pod nowym kierownictwem. Balet Opery Wrocławskiej, wraz z rozpoczęciem kadencji Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego jako dyrektora instytucji, zainaugurował we wrześniu 2016 roku działalność także pod swoim nowym kierownictwem. Obecnym kierownikiem baletu jest Magdalena Ciechowicz, a funkcję choreografa-rezydenta pełni od tego sezonu wspomniany Jacek Tyski. Kluczową zmianą w działalności Baletu Opery Wrocławskiej są spektakle baletowe z muzyką na żywo wykonywaną przez Orkiestrę Opery Wrocławskiej.

 

Na wieczór baletowy pod wspólnym tytułem Femme fatale składają się dwie znane pozycje europejskiej literatury baletowej. El amor brujo (czarodziejska miłość) hiszpańskiego kompozytora Manuela de Falli oraz Carmen – Suita Rodiona Szczedrina oparta na ponadczasowym dziele Georgesa Bizeta Carmen stają się terenem twórczych poszukiwań Jacka Tyskiego, choreografa związanego wcześniej z Polskim Baletem Narodowym, który szlify pobierał pod okiem słynnego Johna Neumeiera. Scenografię i kostiumy do spektaklu zaprojektowały: Renata Bonter-Jędrzejewska (El amor brujo) oraz Tijana Jovanović (Carmen – Suita). Za reżyserię świateł odpowiada Christian Sellin.

 

O spektaklu:

Jakim dzieckiem była Carmen, zanim stała się pełną czaru uwodzicielką? Co wpłynęło na kształt jej osobowości? Co się zdarzyło, że gorset ról i oczekiwań społecznych okazał się dla niej za ciasny? Carmen to tylko z pozoru kobieta opanowana i chłodna. Pod maską poukładania kipią jednak emocje, te niewysłowione a wszechogarniające, decydujące o wyborze drogi postępowania. Carmen rzuca się w wir życia, idzie w nieznane. Tajemnica ją pociąga, czasem balansuje na krawędzi. Wiedzie na pokuszenie, sama ocierając się o żar prowadzący do samospalenia.

 

Choreografia: Jacek Tyski
Dyrygent: Marcin Nałęcz-Niesiołowski

 Kostiumy (El amor brujo): Renata Bonter-Jędrzejewska

Scenografia i kostiumy (Carmen-Suita): Tijana Jovanović

Reżyseria świateł: Christian Sellin

 

Kolejne spektakle:

26 marca o godz. 18.00

28 i 29 marca o godz. 19.00

22 kwietnia o godz. 19.00

3 czerwca o godz. 19:00

 

Więcej informacji: www.opera.wroclaw.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close