Premiera baletowa Don Juana w Operze Wrocławskiej (19 lutego 2022 roku) to zaproszenie do świata, w którym taniec jest językiem mrocznych namiętności. Reżyser i choreograf Giorgio Madia wykorzystuje barokowe dzieło Christopha Willibalda Glucka, by ciałem i ruchem opowiedzieć historię mężczyzny nienasyconego, na ślepo poszukującego bliskości. Don Juan miota się między sacrum i profanum, zmysłowym tańcem malując pejzaż pełen zmysłowej energii i chłodu wewnętrznej pustki.

Wersja do druku

Udostępnij

Zbiorowa wyobraźnia umieściła Don Juana wśród seryjnych uwodzicieli, którzy swoją tożsamość budują na podboju coraz to nowych kobiet. Przez setki lat fascynował poetów, pisarzy i kompozytorów, a jego historia stanowi oś niejednego dzieła dramatycznego i lirycznego. Opowiadać ją można również tańcem – reżyser i choreograf Giorgio Madia, sięgając po balet Don Juan z muzyką Christopha Willibalda Glucka, odczytuje go na nowo: łączy subtelny erotyzm i wysmakowaną minimalistyczną estetykę z groteską.

Oczywiście w Don Juanie niezwykle ważny jest czynnik estetyczny, ponieważ taniec jest sztuką wizualną, ale według mnie strona psychologiczna jest jeszcze bardziej interesująca i to na nią chciałbym zwrócić uwagę publiczności. To opowieść w formie farsy baletowej, w której ciało pełni rolę komentatora, podobnie jak w commedii dell’arte, która była pierwszą narracją mitu o Don Juanie, jeszcze zanim Tirso da Molina przelał go na papier – mówi Madia.

Kierownictwo muzyczne: Adam Banaszak
Choreografia i reżyseria: Giorgio Madia
Scenografia: Cordelia Matthes
Kostiumy: Bruno Schwengl

Data premiery: 19 lutego 2022
Czas trwania: 1,5 godz.

Spektakl dla osób dorosłych

Kolejne pokazy:

20 lutego, godz. 18.00,
25 lutego, godz. 19.00,
26 lutego, godz. 19.00,
27 lutego, godz. 18.00.

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close