W 2021 roku po raz czwarty Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaoferował młodym twórczyniom i twórcom możliwość realizacji projektu teatralnego według własnej koncepcji. Projekty sceniczne (niekoniecznie stricte teatralne) można było zgłaszać w otwartym konkursie, którego główną nagrodą jest realizacja pomysłu z pełnym wsparciem merytorycznym, produkcyjnym i promocyjnym. Tym razem, po raz pierwszy, zaproszeni finaliści konkursu odbyli dwutygodniową rezydencję artystyczną w teatrze, podczas której mogli dopracować swój pomysł pod okiem ekspertów. Spośród trzech zakwalifikowanych do finału projektów, jeden został wybrany do realizacji – to spektakl Kuliści, będący wynikiem pracy zespołowej, z dramaturgią Patrycji Kowańskiej i choreografią Weroniki Pelczyńskiej. Pokazy work in progress odbędą się w dniach 3-5 grudnia.

Wersja do druku

Udostępnij

Kuliści są wynikiem pracy z obiektem choreograficznym zwanym kulą. Używając metafory kuli, a jednocześnie fizycznie kreując na scenie kulopodobne cielesne formacje, twórczynie spektaklu zachęcają do patrzenia na ciało jako indywidualną planetę. Planetę, o którą możemy zadbać poprzez kontakt z drugim ciałem i wrażliwość na nie.

O spektaklu:

Na początku była kula, czyli forma choreograficzna, w której zlepione ze sobą ciała dwóch kobiet dążą do zbudowania idealnego obiektu kulistego. Choreografia współczesna wtacza się do teatru i tak powstają Kuliści: osobliwa drużyna oferująca widzom nowe modele (współ)uczestnictwa w tym, co trudne do uchwycenia. Twórczynie spektaklu zadają pytanie o społeczną rolę teatru i jego potencjał katartyczny.

Choreografia: Weronika Pelczyńska
Dramaturgia: Patrycja Kowańska
Kostiumy: Monika Nyckowska
Reżyseria świateł: Joanna Leśnierowska
Muzyka: Natan Kryszk
Koncept: praca zespołowa
Kreacja i wykonanie: Magda Fejdasz, Cecylia Jacewska-Caban, Monika Szpunar, Michał Świtała, Konrad Wosik

Strona spektaklu:
https://teatropole.pl/spektakle/kulisci

Modelatorania:
http://modelatornia.pl

O konkursie:

Konkurs na Projekt Teatralny Modelatornia, będący częścią trzyletniego programu Triennale na Modelatorni to zachęta do poszukiwania nowych języków, form i sposobów nawiązania dialogu z publicznością. Modelatornia, jako scena eksperymentów jest miejscem prezentacji prac wychodzących poza klasyczne ramy teatru. Zobaczymy tu przedstawienia sytuujące się na styku dziedzin, czerpiące ze sztuk wizualnych, sound artu, tańca, nowego dramatu czy filmu. Realizacje wyłonione w ramach konkursu weszły do repertuaru teatru. W ubiegłych latach były to kolejno: Zakonnice odchodzą po cichu (reż. Daria Kopiec), Moją ulicą płynie rzeka (reż. Elżbieta Depta), Czarna skóra, białe maski (reż. Wiktor Bagiński).

Rezydencja artystyczna w Teatrze im. Jana Kochanowskiego – praca nad spektaklem „Kuliści” w choreografii Weroniki Pelczyńskiej. Fot. Klaudyna Schubert

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close