Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na kolejną odsłonę Opolskiej Sceny Tańca. Wydarzenie to odbędzie się w dniach 14–18 grudnia w siedzibie tej instytucji.

Wersja do druku

Udostępnij

Sezon 2022/2023 otworzyliśmy Opolską Sceną Tańca, nową inicjatywą mającą zaszczepić w Opolu różnorodne zjawiska z zakresu tańca współczesnego i działań performatywnych. Ogromne zainteresowanie tą imprezą udowodniło nam, że nasza publiczność jest głodna nowych doświadczeń. Z tym większą radością zapraszamy do Opola kolejnych artystów i artystki, choreografki, choreografów, performerki i performerów.

W programie grudniowego przeglądu znajdą się różnorodne propozycje taneczne z Polski i zza granicy. Między 14 a 18 grudnia na scenach opolskiego teatru będzie można zobaczyć spektakle:

  • Cezary idzie na wojnę – kultowe przedstawienie Cezarego Tomaszewskiego. Biografia reżysera, rozpisana na 4 aktorów i pianistkę, w której opowieść o decyzji komisji poborowej sprzed lat staje się impulsem do uruchomienia campowej rewii. Więcej informacji: link
  • Bombyx Mori – inspirowana ikonicznym Tańcem serpentyn Loïe Fuller widowiskowa choreografia Aleksandry Maciejewskiej, traktująca o ruchu „spoza ciała”, będącym wynikiem interakcji między ciałem a przedmiotem. Więcej informacji: link;
  • Wycieka ze mnie samo złoto – spektakl Renaty Piotrowskiej-Auffret, znanej opolskim widzom z realizacji Danse Macabre. Twórczynie stawiają pytanie o relacje między życiem prywatnym a zawodowym, przyglądając się politykom reprodukcji i ideologiom towarzyszącym pragnieniu urodzenia dziecka. Więcej informacji: link;
  • III Symfonia – choreografia Janusza Orlika inspirowana kanoniczną III Symfonią Henryka Mikołaja Góreckiego, będąca twórczą interpretacją relacji muzyki i tańca. Praca została wyróżniona w „Konkursie na utwór choreograficzny do muzyki kompozytora polskiego” organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Więcej informacji: link

Ponadto w sąsiadującej z teatrem Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, która kolejny raz jest partnerem wydarzenia, odbędzie się wykład Joanny Leśnierowskiej, krytyczki tańca, kuratorki i dramaturżki, autorki rozdziału o teatrze tańca w wielokrotnie wznawianym Słowniku wiedzy o teatrze. Więcej informacji: link

Wieczorami, po pokazach, będą miały miejsce także rozmowy z twórcami i twórczyniami, prowadzone przez Alicję Müller – krytyczkę tańca i recenzentkę teatralną.

Jak pokazała poprzednia edycja projektu, istotnym punktem Opolskiej Sceny Tańca są warsztaty taneczne, z których mogą skorzystać mieszkańcy i mieszkanki Opola. Powtarzamy cieszące się ogromną popularnością zajęcia Gaga – oparte na języku ruchowym stworzonym przez izraelskiego choreografa Ohada Naharina, prowadzone przez Natalię Iwaniec, certyfikowaną nauczycielkę tej metody. Natalia Iwaniec poprowadzi także Lekcję siedzącą w Galerii Sztuki Współczesnej. Na warsztaty oparte na improwizacji ruchowej zaprasza Magda Wolnicka – performerka, tancerka, artystka związana z opolskim środowiskiem twórczym. Z kolei Renata Piotrowska-Auffret, za pomocą autorskich praktyk choreograficznych, podzieli się z uczestnikami warsztatów potencjałem radości i mocy, który płynie ze wspólnego doświadczania tańca.

Przez cały czas trwania OST zapraszamy do klubu festiwalowego mieszczącego się w Atelier Teatr. Dla uczestników OST zostanie przygotowane specjalne menu, a w barze będzie można zamówić roztańczone drinki. Do klubu zapraszamy również na wieczorne koncerty.

Wstęp płatny. Bilety ulgowe przysługują studentom oraz seniorom.

Więcej informacji i szczegółowy program na stronie:

https://teatropole.pl/opolska-scena-tanca-vol-2/

Projekt Opolska Scena Tańca dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz budżetu Województwa Opolskiego.

Patroni medialni: TVP 3 Opole, TVP Kultura, Radio Opole, Radio Doxa, Kwartalnik Taniec, taniecpolska.pl, Presto, Miesięcznik Teatr, e-teatr.pl

Partner: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

powiązane

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close