Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 3-23 sierpnia 2015 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu (Plac Teatralny 12) trwają LOGOGRAFOWIE – cykliczny projekt polegający na wymianie artystycznej, kulturowej, ideowej pomiędzy twórcami z różnych części świata a lokalnym środowiskiem. Kuratorką projektu jest Natalia Krawczyk, a koordynatorką – Magda Wolnicka.  Rezydencje artystyczne w ramach projektu obejmują warsztaty i pokazy powarsztatowe oraz wystawę „w procesie” (uczestnicy projektu będą tworzyć ekspozycję w trakcie działań warsztatowych) oraz wykłady. Nabór na warsztaty (Paweł Grala, Natalia Iwaniec, Stine Marcinkowski) jest już zamknięty, ale organizatorzy zapraszają na publiczne prezentacje działań uczestników warsztatów: 10 sierpnia o godz. 20.00 – pokaz LOGOWANIA (warsztatu Pawła Grali), 16 sierpnia o godz 20.00  pokaz GaGa –  warsztatu Natalii Iwaniec  oraz 23 sierpnia o godz. 20.00 – pokaz Przestrzeń wyobraźni (warsztatu Stine Marcinkowski) .

 

Ponadto 11 sierpnia o godz. 20.00 odbędzie się wykład  Natalii Krawczyk, Ciało w przestrzeni – zwrot w kierunku czystego doświadczania w sztuce lat 60. i 70., natomiast 18 sierpnia również o godz. 20.00 Stine Marcinkowski wygłosi wykład Rudolf Laban i Irmgard Bartenieff – analiza ruchu.

 

 

LOGOGRAFOWIE (rezydencja artystyczna) to cykliczny projekt polegający na wymianie artystycznej, kulturowej, ideowej pomiędzy twórcami z różnych części świata a lokalnym środowiskiem. Tytuł projektu i jego główna oś koncepcyjna odnoszą się do logografów jońskich. Byli to pierwsi kronikarze, którzy w starożytnej Grecji stali się kolekcjonerami opowieści i legend z odległych krain i na ich podstawie budowali swoje wypowiedzi. W ich twórczości nie istniała granica między udokumentowaną historią a fikcją.

 

Tym razem pretekstem do snucia historii dla współczesnych logografów będą nie dalekie podróże, ale bliskie przemieszczenia, wędrówka do wewnątrz siebie poprzez świadome uaktywnienie ciała uczestników projektu. Wydarzenia rozgrywające się w zamkniętej przestrzeni galerii uaktywnią jej nowy wymiar, pokażą jej ograniczenia oraz nieznane możliwości pozawystawiennicze. Uczestnicy projektu sami będą relacjonować wydarzenia w ramach projektu, filtrując je przez osobiste doświadczenie i oddziałując na przestrzeń. 

 

Tegoroczna edycja projektu LOGOGRAFOWIE będzie się odnosić nie tylko do ruchu rozumianego jako przemieszczanie, podróżowanie, przemierzanie świata, ale przede wszystkim będzie się skupiać na ruchu jako podstawowej właściwości naszego ciała – bycie w ruchu, budowanie relacji z otoczeniem opartej na ciągłej zmianie. Świat jawi nam się poprzez informacje, które zbiera nasze ciało będąc w nieustannym ruchu, co sprawia, że percepcja nigdy nie jest statyczna – że to, co widzę stąd, nie jest tym samym, co widzę stamtąd. Poruszając się w przestrzeni, cały czas zmieniamy punkt widzenia, dostrzegamy coraz to nowe perspektywy. Człowiek jest częścią schematu przestrzennego – ciało ludzkie określa otaczającą nas przestrzeń, mierzy kierunki, położenie i odległość, wyznacza kategorie: wysoko – nisko, przód – tył, lewa – prawa, centrum – dalsze otoczenie. To nasze ciało w ruchu pozwala nam poznawać świat i jednocześnie go określać, definiować. To, co widzimy/wiemy, zależy od tego, w jakiej pozycji się znajdujemy. A zatem praca z ciałem i ruchem ma kluczowe znaczenie dla naszego bycia w świecie – to relacja z otoczeniem, którą nawiązujemy w ruchu, konstytuuje naszą świadomość. Droga do ducha prowadzi przez ciało.

 

  

Więcej informacji:

http://www.galeriaopole.pl/pl/logografowie

http://logografowie.blogspot.com/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close