29 kwietnia, w rocznicę chrztu Jeana-Georges’a Noverre’a (1727–1810), wielkiego choreografa i reformatora baletu, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji, corocznie, wybitny artysta związany z tą sztuką przygotowuje orędzie rozsyłane na cały świat. W bieżącym roku przesłanie wyszło spod pióra Kang Sue-jin. Na gruncie polskim od 2017 roku, z inicjatywy Bożeny Kociołkowskiej – prezes Fundacji na Rzecz Sztuki Tańca, polskie orędzie przygotowuje polski artysta. W 2022 roku autorką przesłania jest Anna Hop.

Wersja do druku

Udostępnij

Orędzie 2022

„Obyś żył w ciekawych czasach” – głosi starożytna chińska klątwa. Nastały… ciekawe czasy. Trudne, tragiczne, ważne.

Trudne czasy kształtują silnych ludzi. Potraktujmy je jako możliwość. Możliwość sprawdzenia siebie i swojej wewnętrznej siły. Możliwość działania.

Sztuka i ludzie tańca nie pozostają obojętni wobec obecnych wydarzeń. Mamy swój język – ruch, który jest uniwersalny dla wszystkich ludzi. Operujemy narzędziem, które ma dużą moc. Doceńmy siłę przekazu sztuki tańca i zastanówmy się, jak jej dobrze użyć na potrzeby obecnych czasów. Sztuka łączy, konsoliduje, rozwija, przynosi ukojenie, dobre przeżycia, jest wentylem emocji, pomaga oczyszczać i zrozumieć, oderwać się na chwilę od rzeczywistości i problemów nas otaczających. Zachęcam Państwa do rozwinięcia powyższej listy, przede wszystkim w działaniu.

To również doskonała okazja do przewartościowania swojego życia. Spojrzenia na siebie oraz swoje działania z innej, szerszej perspektywy. Zobaczenia prawdziwej skali problemów i rozgraniczenia, co jest ważne, znaczące, a co błahe i niewarte uwagi. Docenienia, jak dużo mamy i jak wspaniałą dziedziną sztuki mamy zaszczyt się zajmować. Zobaczenia szklanki do połowy pełnej.

Miałam pisać o tańcu, a piszę o życiu. Ale taniec to życie, nierozerwalnie ze sobą związane i wzajemnie oddziałujące. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca życzę nam wszystkim świata, w którym nadal będzie miejsce na sztukę, sztukę tańca i artystów.

Świata, w którym dalszy rozwój będzie możliwy i niepowstrzymany.

Świata, w którym będziemy lepszymi gospodarzami, w którym, ucząc się na błędach przeszłości, nauczymy się ich nie powielać.

Anna Hop

***

Anna Hop – tancerka, choreografka. Związana z Polskim Baletem Narodowym. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Magister Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, o specjalizacji PR i marketing medialny.

Autorka spektakli: Exodus (2021), Mąż i żona (2019), Pupa (2015) dla Polskiego Baletu Narodowego, Karnawał Zwierząt (2017) dla Baletu Opery Wrocławskiej, za który w konkursie Perły Tańca 2019 przyznano Nagrodę im. Bronisławy Niżyńskiej (jako najlepszy spektakl taneczny w Polsce) oraz Bajki ci opowiem… dla Baletu Opery na Zamku w Szczecinie (2013), choreografii Close oraz Stillness do spektaklu Fordlandia (2020) dla Lucii Lacarry i Matthew Goldinga.

Pracuje jako choreografka i reżyserka przy spektaklach dramatycznych, musicalach, filmach, galach, koncertach, operach, teledyskach, miniaturach filmowych. Od 2013 roku stale współpracuje z Działem Programów Edukacyjnych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, prowadząc w ramach projektów edukacyjnych warsztaty i tworząc spektakle.

Współpracowała również jako choreografka i pedagożka z m.in. Den Norske Opera & Ballett w Oslo, DansiT, PRODA Trondheim, Trondheim Katedraleskole, Den Norske Ballettskole, Ogólnokształcącymi Szkołami Baletowymi w Warszawie i Gdańsku, LEDA4ART i Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

***

Co roku 29 kwietnia (od 1982) świat sztuki tańca obchodzi swoje święto – Międzynarodowy Dzień Tańca. Stowarzyszenie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) zwraca się do różnych artystów z dziedziny tańca z prośbą o napisanie okazjonalnego orędzia. Nigdy jeszcze nie poproszono o to polskiego artysty.

Fundacja na Rzecz Sztuki Tańca postanowiła wypełnić tę lukę i zainicjowała pisanie orędzia przez polskich artystów. Już od czterech lat do napisania polskiego Orędzia zapraszani są przez Fundację czołowi artyści tej dziedziny sztuki. Orędzie jest odczytywane przy różnych uroczystościach organizowanych w dniu święta tańca oraz publikowane na stronach internetowych instytucji artystycznych w Polsce. O napisanie tegorocznego orędzia Fundacja zwróciła się do polskiej tancerki i choreografki Anny Hop.

Fundacja już od pięciu lat organizuje w tym dniu spotkania pod rzeźbą W hołdzie polskim artystom baletu, znajdującą się przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej przez Fundację w 2016 roku, a w dniu święta w Instytucie Teatralnym organizowane są spotkania ze sztuką tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close