29 kwietnia, w rocznicę urodzin Jeana-Georges’a Noverre’a (1727–1810), wybitnego choreografa i reformatora baletu, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji, corocznie, wybitny artysta związany z tą sztuką przygotowuje orędzie rozsyłane na cały świat. W bieżącym roku przesłanie wyszło spod pióra Yang Liping. Na gruncie polskim od 2017 roku, z inicjatywy Bożeny Kociołkowskiej – prezes Fundacji na Rzecz Sztuki Tańca, polskie orędzie przygotowuje polski artysta. W 2023 roku autorką przesłania jest Dominika Krysztoforska.

Wersja do druku

Udostępnij

Orędzie 2023

DO WSZYSTKICH NAS

Miewam sny, że się unoszę…
Jest błogo, lekko i mam we władaniu
cały świat – błękitne niebo, szmaragdowe
tonie wód…, kołyszące trawy, zieleń
flory – majestatyczna, dumna.
Czy mam świadomość, że oddycham?
To jest tak naturalne odczucie,
bycie, że bycie po – za świadomością.
Ruch, bicie serca, drganie włókien duszy,
poruszanie chrząstek sumienia i ciało –
najdelikatniejszy instrument,
najgłośniejszy w swojej ciszy,
niewypowiedziany…

Tkliwość TAŃCA.
A jednak, nie można żyć bez powietrza!?

… tańca…?

Dominika Krysztoforska


***

Co roku 29 kwietnia (od 1982) świat sztuki tańca obchodzi swoje święto – Międzynarodowy Dzień Tańca. Stowarzyszenie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) zwraca się do różnych artystów z dziedziny tańca z prośbą o napisanie okazjonalnego orędzia. Nigdy jeszcze nie poproszono o to polskiego artysty.

Fundacja na Rzecz Sztuki Tańca postanowiła wypełnić tę lukę i zainicjowała pisanie orędzia przez polskich artystów. Już od czterech lat do napisania polskiego Orędzia zapraszani są przez Fundację czołowi artyści tej dziedziny sztuki. Orędzie jest odczytywane przy różnych uroczystościach organizowanych w dniu święta tańca oraz publikowane na stronach internetowych instytucji artystycznych w Polsce. O napisanie tegorocznego orędzia Fundacja zwróciła się do polskiej tancerki Dominiki Krysztoforskiej.

Fundacja już od pięciu lat organizuje w tym dniu spotkania pod rzeźbą W hołdzie polskim artystom baletu, znajdującą się przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej przez Fundację w 2016 roku, a w dniu święta w Instytucie Teatralnym organizowane są spotkania ze sztuką tańca.

Zdjęcie

Na zdjęciu: Dominika Krysztoforska. Fotografia: Ewa Krasucka

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close