Wersja do druku

Udostępnij

Krakowski Teatr Tańca oraz Teatr KTO, legenda krakowskiej sceny alternatywnej, połączyły swe siły by zrealizować spektakl w operze i o operze. Operacja Opera w reżyserii Jerzego Zonia i choreografii Eryka Makohona miała swoją premierę 16 października w Sali Kameralnej Opery Krakowskiej oraz 21 października w Oslo.

Kanwą spektaklu jest nowela Niny Witoszek-FitzPatrick Opera za 135 koron. Tekst – napisany w oparciu o obserwacje socjologiczne – opisuje stereotypy i uprzedzenia, które pojawiały się między norweskimi i polskimi pracownikami podczas realizacji prestiżowego projektu architektonicznego: gmachu Norweskiej Narodowej Opery i Baletu w Oslo. Powstała w ten sposób Operacja Opera. Pierwszy polsko-norweski kabaret, realizowana przez Teatr KTO w Krakowie oraz Norweską Narodową Operę i Balet w Oslo w ramach Funduszu Wymiany Kulturalnej i przy wsparciu Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskich Mechanizmów Finansowych. Przedstawienie łączy kabaret, taniec i operę. Obok tancerek z KTT występuje w nim m.in. Aleksander Kopański ze Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu oraz Jakub Sokołowski – student tamtejszego Wydziału Teatru Tańca PWST.

Kolejne prezentacje – 24 i 25 października w Oslo.

Polecamy również fragmenty rozmowy z reżyserem Jerzym Zoniem, przeprowadzonej przez Program Drugi Polskiego Radia.

Operacja Opera
scenariusz: Nina Witoszek FitzPatrick, Dawid Chocron
reżyseria: Jerzy Zoń
muzyka: Helge Iberg, Bendik Hofeth
scenografia: Joanna Jaśko – Sroka
choreografia: Eryk Makohon
występują: Dawid Chocron, Rune Temte, Mads Hening Jørgensen, Petter Aagaard, Eli Kristin Hanssveen, Jacek Buczyński, Krzysztof Stawowy, Maciej Słota, Aldona Jankowska, Agata Syrek, Katarzyna Węgrowska – Król, Aleksander Kopański, Jakub Sokołowski
muzycy: Helge Iberg, Bendik Hofeth, Hans-Kristian Kjos Sørensen, Roman Ślazyk

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close