Wersja do druku

Udostępnij

Już jutro rozpocznie się jesienna trasa projektu HOTELOKO dla młodzieży, w ramach którego kolektyw HOTELOKO movement makers prezentuje spektakle skierowane do młodej widowni, rodziców i pedagogów. Będą to zarazem ostatnie pokazy spektakli tegorocznej edycji programu Scena dla tańca organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Na początek w Sochaczewskim Centrum Kultury (19 listopada o godz. 11.00) widzowie zobaczą Darklenę – spektakl opowiadający o chłopaku, który lubi gry komputerowe, ale lubi też tańczyć. Twórcy – aktorka i reżyserka Agata Życzkowska oraz choreograf Wojciech Grudziński – zaprosili w nim do współpracy Joannę Chitruszko oraz 12-letniego tancerza Bastiana Knobera-Żebrowskiego, który od szóstego roku życia tańczy w stylu Latin Show w formacji MBB Dance Sport Warszawa (jest m.in. dwukrotnym mistrzem świata/Ateny 2017 i Sarajewo 2019). Spektakl zostanie pokazany także 26 listopada o godz. 10.00 i 12.00 w Koninie (Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, ul. Przemysłowa 3D / Centrum Kultury i Sztuki w Koninie). Z kolei dwa dni wcześniej, 24 listopada konińscy widzowie zobaczą też drugi tytuł prezentowany w ramach projektu HOTELOKO dla młodzieży Insta Show. To spektakl, w którym udział biorą młodzi, zdolni tancerze i performerzy w wieku 14-17, wybrani do projektu w drodze castingu. Twórczynie projektu (chor. Magdalena Przybysz oraz reż. Agata Życzkowska) zachęciły ich, aby swoim głosem opowiedzieli o tożsamości nastolatków. Początek o godz. 18.00. Na wszystkie pokazy wstęp wolny.

 

Rezerwacja bezpłatnych zaproszeń: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

 

O spektaklu Darklena:

 

W tym spektaklu kluczowy jest temat tolerancji. Jestem zdania, że dzięki akceptacji różnorodności, mamy szansę na rozwój społeczeństwa. To czas, aby mówić o tym do młodych w sposób autentyczny i szczery, ale poprzez sztukę z elementami gry i dyskusji. Moje spektakle łączą nową choreografię, taniec współczesny, teatr fizyczny, wideo, performans. Są jak obraz w smartfonie, dalekie od linearnej narracji, kolorowe i pełne emocji. Czerpię z codzienności. Z naszego świata. Kim jest Darklena? Odpowiedzi szukajcie sami.

Agata Życzkowska

 

Darklena może pojawić się w dowolnym miejscu, o każdej porze. To opowieść osób, które próbują ją opisać na podstawie swoich wspomnień i doświadczeń. Darklena to przede wszystkim to, co wy widzicie. Darklena publikuje i jest aktywna.

Wojciech Grudziński

 

Recenzja spektaklu: http://www.taniecpolska.pl/krytyka/555

 

Koncepcja / dramaturgia / reżyseria: Agata Życzkowska

Choreografia: Wojciech Grudziński

Projekcje wideo: Maciej Bychowski

Wykonanie: Joanna Chitruszko, Bastian Knober-Żebrowski, Agata Życzkowska

Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Koprodukcja: Prom Kultury Saska Kępa / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Partnerzy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie / Mazowiecki Instytut Kultury

Premiera: 4.06.2018 / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa.

Premiera została zrealizowana w ramach Programu Koprodukcji Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

 

O spektaklu Insta Show

 

Punktem wyjścia do rozmów i poszukiwań materiału ruchowego był temat treści zamieszczanych przez młodzież na jednym z internetowych narzędzi społecznościowych – Instagramie – niezwykle popularnym wśród młodego pokolenia medium. Esencją tego projektu jest to, że Magdalena Przybysz i Agata Życzkowska, realizując performans dla młodzieży i dorosłych, pragną oddać prawo wypowiedzi młodym performerom. W ten sposób chcą wydobyć autentyczność i artystyczną szczerość przekazu.

 

Koncepcja i choreografia: Magdalena Przybysz

Reżyseria i dramaturgia: Agata Życzkowska

Wykonanie: Zuzanna Gałka, Jakub Hardecki, Oliwier Kasica, Barbara Mońka, Hanna Snochowska, Karina Szutko

Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Partnerzy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie / Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie / Mazowiecki Instytut Kultury

Premiera: 4.06.2018 / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa. 

  

Więcej o poszczególnych pokazach i o HOTELOKO movement makers w naszym kalendarium wydarzeń:

 

 

19 listopada, godz. 11.00, Sochaczew/Scena dla tańca 2019/ HOTELOKO dla młodzieży: Darklena

  

24 listopada, godz. 18.00, Konin/Scena dla tańca 2019/ HOTELOKO dla młodzieży: Insta Show

 

26 listopada, godz. 10.00, Konin/Scena dla tańca 2019/ HOTELOKO dla młodzieży: Darklena

  

26 listopada, godz. 12.00, Konin/Scena dla tańca 2019/ HOTELOKO dla młodzieży: Darklena

 

Spektakle współorganizowane z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.

 

 

***

W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wsparcie otrzymują projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce. Program umożliwia także regularne gościnne prezentacje spektakli tańca na scenach tanecznych w całym kraju. W tym roku na mapie Sceny dla tańca znalazły się m.in. Bytom, Słupsk, Łódź, Wrocław i Zakopane.

 

IMIT (oryginał) Scena dla tańca 2019 (miniaturka)

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close