Wersja do druku

Udostępnij

W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi na portalach społecznościowych przez Pana Pawła (Mikołaja) Mikołajczyka, dotyczącymi konkursu na ofertę kuratorską programu Scena Tańca Studio w roku 2016, Dyrekcja Instytutu Muzyki i Tańca oświadcza, że program ten nie jest projektem autorskim Pana Mikołajczyka oraz stanowczo zaprzecza wszelkim insynuacjom o ustawieniu konkursu godzącym w dobre imię Instytutu oraz osób pomawianych.

 

Program Scena Tańca Studio jest programem współpracy pomiędzy Instytutem Muzyki i Tańca a Teatrem Studio, finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Stołecznego Miasta Warszawy. Pan Mikołajczyk brał udział jako inicjator pomysłu w spotkaniu zorganizowanym w lutym 2014 przez Instytut, w którym uczestniczyli przedstawiciele MKiDN, Biura Kultury Miasta Warszawy, Teatru Studio, Instytutu Muzyki i Tańca, a także Pani Jadwiga Grabowska (Majewska). Na spotkanie zostali zaproszeni także przedstawiciele komisji d.s. tańca działającej przy Biurze Kultury Miasta Warszawy.

 

Na tym spotkaniu zostały ustalone wstępne warunki realizacji i finansowania projektu oraz zasady udziału każdej ze stron. Już wówczas Instytut deklarował, że kształ programu ustalał będzie kurator/programator wyłoniony na podstawie konkursu, co jest generalną zasadą programów realizowanych w IMiT. Po spotkaniu został sporządzony dokument roboczy prezentujący założenia organizacyjno-budżetowe projektu, przesłany następnie do konsultacji komisji d.s. tańca. Na żadnym etapie rozmów Instytut nie deklarował, a wręcz negował, możliwość realizacji programu autorskiego Pana Mikołajczyka jako precedensu niezgodnego z zasadami działalności Instytutu. Nigdy też Pan Mikołajczyk takiego programu do Instytutu nie złożył.

 

Z uwagi na czas, jaki minął od tego spotkania do momentu przyznania budżetu przez MKiDN, realizacja programu pilotażowego mogła rozpocząć się dopiero we wrześniu 2015. Z tego samego powodu, tj. krótkiego terminu na realizację oraz uznając wkład Pana Mikołajczyka oraz Pani Grabowskiej (Majewskiej) jako inicjatorów pomysłu, Instytut zaproponował stworzenie programu kuratorskiego pierwszej edycji właśnie tym osobom. Współpraca z Panem Mikołajczykiem jako kuratorem była bardzo trudna na poziomie komunikacji i organizacji do tego stopnia, że bez interwencji i mediacji Instytutu powstanie programu wydarzeń w 2015 nie byłoby możliwe. W produkcję programu Scena Tańca Studio zaangażowana jest Pani Jadwiga Grabowska (Majewska) oraz cały zespół pracowników Instytutu oraz Teatru Studio, dzięki pracy którego projekt ten z powodzeniem realizowany jest od września 2015.

 

Późny termin ogłoszenia konkursu na ogólną koncepcję programu w 2016 wynika z oczekiwania przez Organizatorów na gwarancje finansowe kontynuacji projektu. Konkurs ma formułę otwartą i nie ma przeszkód, aby Pan Mikołajczyk wziął w nim udział.

 

Dalsze naruszanie dobrego imienia Instytutu i jego pracowników przez Pana Pawła (Mikołaja) Mikołajczyka będzie powodem do podjęcia kroków prawnych przez Instytut.

 

 Dyrekcja Instytutu Muzyki i Tańca

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close